Hemoroidy to guzki krwawnicze, które znajdują się w okolicy odbytu i są zasilane przez tętniczo-żylne sploty okołoodbytnicze. Ma je każdy z nas. Gdy dochodzi do ich powiększenia, mówimy o chorobie hemoroidalnej, która objawia się krwawieniem, świądem, dyskomfortem i uczuciem niepełnego wypróżnienia.
Początkowe objawy hemoroidów są łagodne i mało uciążliwe, dlatego wielu pacjentów decyduje się na szukanie pomocy dopiero w momencie ich nasilenia. Co powinno Cię zaniepokoić?
Krwawienie z odbytu
Zacznijmy od tego, że nasilenie objawów hemoroidów jest zmienne, z okresowymi zaostrzeniami.
Pierwszym i najczęstszym objawem, który skłania chorych do wizyty u lekarza, jest krwawienie z odbytu. Jego nasilenie jest uzależnione od zaawansowania choroby – może być to jedynie ślad krwi na stolcu po wypróżnieniu, ciągle przewlekłe podkrwawianie lub nawet znaczne krwawienie ze stosunkowo dużą utratą krwi.
Czy krwawienie z odbytu musi oznaczać chorobę hemoroidalną?
Warto zaznaczyć, że hemoroidy są najpowszechniejszą, ale nie jedyną przyczyną krwawień z odbytu, dlatego w każdym przypadku należy wziąć pod uwagę inne choroby, np. nowotwory jelita grubego.
Objawy hemoroidów
Krwawienie z odbytu.
Swędzenie odbytu.
Podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina, która może powodować stan zapalny odbytu.
Niekomfortowe uczucie niepełnego wypróżnienia.
W bardziej zaawansowanych przypadkach dochodzi do wypadania guzków, które mogą się same cofać lub pozostawać poza odbytem.
Gdy dojdzie do zakrzepicy żylaka odbytu, powoduje on wystąpienie ostrych, bardzo silnych dolegliwości bólowych, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają siedzenie. Wówczas konieczna może się okazać pilna interwencja chirurgiczna.
Jak wygląda rozpoznanie hemoroidów?
Do rozpoznania choroby hemoroidalnej na ogół wystarczy badanie przedmiotowe przez odbyt (per rectum). Badanie wykonuje się palcem. Pacjent znajduje się w pozycji łokciowo-kolanowej lub leży na boku. Palec w trakcie badania wchodzi na głębokość około 7–8 cm, w okolicę fałdu Kohlrauscha (największy fałd poprzeczny).
W celu uwidocznienia hemoroidów I stopnia i ich dokładnego zbadania lekarz może użyć wziernika (anoskopu).
W czasie diagnostyki krwawień z odbytu u pacjentów obciążonych ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego wykonuje się pełną kolonoskopię, aby wykluczyć inne źródła krwawienia, np. guzy.