Menu Zamknij

Hemoroidy - najważniejsze informacje

Pewnie także dla Ciebie hemoroidy kojarzą się ze wstydem oraz bólem odbytu. Nie ukrywajmy – nie jest do przypadłość, do której przyznajemy się publicznie, choć może ona dotknąć każdego z nas. Hemoroidy są spowodowane zbyt długim siedzeniem, złą dietą oraz brakiem ruchu. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są ich objawy, przyczyny oraz jak je skutecznie leczyć.

Hemoroidy – prawdziwe przyczyny

W organizmie każdego z nas występują guzki krwawnicze, które są zlokalizowane w kanale odbytu. Są bardzo małe i wypełnione krwią. Czasami tej krwi jest za dużo, wtedy guzki powiększają się i… wtedy stają się hemoroidami. Właśnie dlatego nazywa się je czasami żylakami odbytu. Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów – wewnętrzne i zewnętrzne. Te drugie możesz wyczuć samodzielnie.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania tego schorzenia, to najczęściej powiększenie guzków krwawniczych jest wynikiem wzrostu ciśnienia żylnego, zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Oznacza to, że na hemoroidy najbardziej narażone są osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, są otyłe, mają częste zaparcia, nie piją wystarczającej ilości płynów i nie dbają o odpowiednią dietę. Na pojawienie się hemoroidów mogą oczywiście także wpływać inne choroby takie jak marskość wątroby. Nie bez wpływu jest też genetyka – jeśli ktoś z członków Twojej rodziny cierpi na hemoroidy, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Ty także będziesz je mieć. Kobiety w ciąży często cierpią na tę dolegliwość. Za powstawanie guzków odpowiadają wtedy zmiany hormonalne, zwiększenie wagi oraz ucisk powiększonej macicy na naczynia krwionośne. Schorzenie to może też pojawić się dopiero po porodzie siłami naturalnymi.

Hemoroidy – charakterystyczne objawy

Objawy hemoroidów są bardzo charakterystyczne. Należą do nich:
– Pieczenie i ból odbytu – jest to główny objaw.
– Świąd oraz wydzielina/śluz.
– Krwawienie podczas wypróżniania oraz uczucie niepełnego wypróżnienia po skorzystaniu z toalety.

Niestety pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważą krew w kale. Jest to błąd. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym krótsze i mniej skomplikowane ono będzie.

Hemoroidy – jak je leczyć?

W przypadku hemoroidów najlepiej sprawdzają się leki, które niwelują ból i łagodzą pieczenie. Podczas leczenia warto sięgnąć po Procto-Zac MemeThol Barrier Spray, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i świąd, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Warto stosować też żel proktologiczny z kwasem hialuronowym np. Procto-zac żel. Zapewnia on natychmiastowe uczucie komfortu, łagodzi ból, uczucie pieczenia i świądu śluzówki odbytnicy i odbytu.

Hemoroidy to nie jest żaden powód do wstydu! Lepiej zacząć je leczyć jak najwcześniej dlatego, jeśli tylko podejrzewasz u siebie tę dolegliwość, to czym prędzej udaj się do lekarza.