Hemoroidy w ciąży to problem, który dotyczy co drugiej ciężarnej i najczęściej ustępuje po porodzie. Dolegliwość jest najczęściej spowodowana zwiększeniem ilości krwi oraz stopniowym zwiększeniem objętości macicy, co prowadzi do wzrostu ciśnienia żylnego, które powoduje ucisk macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.
Przyczyny hemoroidów w ciąży
Ucisk macicy na żyły miednicy i jamy brzusznej.
Zmiany fizjologiczne w obrębie jamy brzusznej.
Ucisk na największą żyłę jamy brzusznej (żyła główna dolna).
Wzrost ciśnienia żylnego w żyłach okolicy odbytu.
Przewlekłe zaparcia w okresie ciąży.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Objawy hemoroidów w ciąży
Objawy hemoroidów u ciężarnych są takie same jak w przypadku każdej choroby hemoroidalnej, są to:
uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
pieczenie,
świą,
śluz w odbycie,
świeża krew w stolcu,
dyskomfort w okolicy odbytu,
krwawienia z odbytu.
Hemoroidy w ciąży – jak im zapobiegać?
Najważniejsze jest wyeliminowanie przewlekłych zaparć, na które często cierpią kobiety w ciąży. Dlatego istotne jest stosowanie odpowiedniej diety (bogatej w błonnik), przyjmowanie płynów i nawodnienie organizmu. Ważna jest również aktywność fizyczna.
Zalecane jest, aby w czasie defekacji unikać silnego parcia, które doprowadza do rozwoju hemoroidów lub powiększenia istniejących żylaków odbytu.
Leczenie hemoroidów w ciąży
Hemoroidy u kobiet ciężarnych najczęściej ustępują po porodzie, jednak warto je skonsultować z lekarzem. W tym przypadku z reguły nie jest polecane leczenie chirurgiczne, tylko stosowanie leczenia zachowawczego. Warto sięgnąć po produkty łagodzące objawy hemoroidów jak Procto-Zac MemeThol® Barrier Spray lub Procto-zac żel.
Szczeliny odbytu – czy mogą wystąpić w ciąży?
Według teorii niedokrwiennej i urazowej u ciężarnych mogą często występować szczeliny okołoporodowe. Duży wpływ ma na to niedokrwienie tkanej krocza, które powstaje w wyniku parcia podczas porodu. Dlatego czynnikami ryzyka powstania szczeliny okołoporodowej są długi okres porody oraz duża masa dziecka.
Z kolei zaparcia występujące często u ciężarnych są czynnikiem powodującym uszkodzenie mechaniczne kanału odbytu, niedokrwienie tkanek i pośrednio prowadzą do powstania szczeliny odbytu.