Menu Zamknij

Błonnik w diecie - dlaczego warto go stosować?

Błonnik to jeden z elementów, które bezwzględnie powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka. W dzisiejszych czasach, gdy większość spożywanych przez nas produktów jest przetworzona, a jedzenie fast foodów stało się normą, warto przypomnieć sobie o tym składniku, bo może on wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest błonnik, jakie korzyści niesie ze sobą jego stosowanie oraz w jakich produktach go znajdziemy.

Czym jest błonnik?

Błonnik to nic innego jak składnik roślinny, którego nie jesteśmy w stanie strawić w procesie trawienia. Jest to substancja, która wchłania wodę, tworząc w żołądku żel, który zapewnia uczucie sytości oraz reguluje perystaltykę jelit. Istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny. Pierwszy z nich wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a drugi – na poprawę funkcjonowania jelit.

Dlaczego warto stosować błonnik w diecie?

Błonnik ma szereg zalet. Oto najważniejsze z nich!

  • Błonnik wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, co przyczynia się do regularnej pracy układu pokarmowego.
  • Błonnik wchłania wodę, tworząc żel w żołądku, co zapewnia uczucie sytości. Dzięki tej właściwości, osoby, które spożywają produkty bogate w błonnik, jedzą mniej, a tym samym łatwiej zrzucą zbędne kilogramy.
  • Rozpuszczalny błonnik wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
  • Dzięki nierozpuszczalnemu błonnikowi, który zwiększa masę kału, łatwiej jest pozbyć się toksyn z organizmu. To zmniejsza ryzyko chorób jelitowych.
  • Błonnik wpływa na spowolnienie wchłaniania węglowodanów, co zapobiega gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru we krwi.
  • Błonnik przyczynia się do oczyszczania organizmu, co wpływa korzystnie na wygląd skóry.
błonnik

W jakich produktach znajdziemy błonnik?

Błonnik znajdziemy w produktach takich jak:

Owoce i warzywa (szczególnie) jagody, porzeczki, maliny, truskawki, banany, kiwi, pomarańcze, jabłka, gruszki, papryka, brokuły, ziemniaki, marchew, fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, bób, kukurydza, seler naciowy, kapusta, sałata, ogórki).

Produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, makarony z pełnego ziarna, płatki zbożowe, kasze, ryż brązowy).

Orzechy i nasiona (siemię lniane, siemię pszeniczne, pestki dyni, migdały, orzechy włoskie).

Zdrowa dieta powinna w większości składać się z tych składników! 

Jak stosować błonnik w diecie?

Najlepiej, aby błonnik był spożywany wraz z posiłkami, a nie oddzielnie. Można go dodać do sałatek, zup, kanapek, a także do pieczywa. Zalecane spożycie błonnika to około 25-35 gramów na dobę. Warto jednak pamiętać, że nadmierne spożycie błonnika może prowadzić do dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia czy biegunka. Dlatego, warto wprowadzać go stopniowo do swojej diety lub… sięgnąć po przebadane suplementy! 

Lactinova błonnik jest to błonnik rozpuszczalny z laktoferyną LF95, pozyskiwany ze starannie wyselekcjonowanego soku gumy akacjowej wydzielanego z łodyg i gałęzi drzew akacjowych. Szczególnie polecamy ci go jeśli cierpisz na zaburzenia perystaltyki jelit (zaparcia), stany zapalne i choroby jelit (tj.: zespół jelita drażliwego, zespół nieszczelnego jelita, zaburzenia składu mikrobioty jelit (m.in.: w trakcie i po antybiotykoterapii), otyłość lub zaburzenia glikemii.