Czym się różnią hemoroidy wewnętrzne od zewnętrznych?
Czym się różnią hemoroidy wewnętrzne od zewnętrznych?
Czym są hemoroidy? Najprościej rzecz ujmując jest to choroba, która stanowi naruszenie funkcjonowania układu żylnego w odbytnicy. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu żylnego prowadzi do powstania hemoroidów. W zależności od lokalizacji tych węzłów hemoroidy dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne.
Hemoroidy – czy aby na pewno wiemy, czym są?
Tak naprawdę nie powinno się używać określenia hemoroidy w stosunku do tej choroby. Hemoroidy ma bowiem każdy z nas i są one po prostu elementem naszego odbytu. U większości osób są to trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne, które są wypełnione krwią. Z górnego splotu żył odbytniczych wywodzą się hemoroidy wewnętrzne, z dolnego zewnętrzne. Granice między nimi wyznacza linia grzebieniasta, czyli brzeg odbytu. Choroba potocznie zwana hemoroidami, to przekrwienie guzków krwawniczych i może ona dotyczyć zarówno guzów wewnętrznych jak i zewnętrznych.
Hemoroidy – symptomy
Jak rozpoznać, że być może cierpisz na chorobę hemoroidalną?
Oto objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę:
Uporczywe uczucie niecałkowitego wypróżnienia
Świąd i pieczenie odbytu
Ból, podrażnienie oraz dyskomfort w okolicy odbytu
Krwawienie z odbytu
Wycieki śluzu
Hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne – objawy
Najczęstszym, pierwszym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu. Krew jest świeża i towarzyszy wypróżnianiu. Może być jej niewiele, choć zdarza się, że krwawienie jest intensywne. Oczywiście ten objaw może też wskazywać na inne problemy zdrowotne, dlatego warto od razu udać się do lekarza.
Najprostszym sposobem na rozróżnienie rodzaju hemoroidów jest sprawdzenie, gdzie się znajdują: te wewnętrzne są niewidoczne na pierwszy rzut oka, choć mogą wypadać na zewnątrz w trakcie wypróżniania. Powiększają się wtedy i zaczynają boleć. Hemoroidy wewnętrzne najczęściej cofają się do odbytu, ale czasami może się zdarzyć, że będą wymagały ręcznego wprowadzenia ich do środka.
Zarówno hemoroidy zewnętrzne jak i wewnętrzne mogą pęknąć lub może wytworzyć się w nich zakrzep. Jeśli guzek pęknie, to powoduje to bardzo silny ból. Nie powinien Cię on jednak niepokoić. Z czasem pęknięty guzek ulegnie zmniejszeniu, a dyskomfort nim spowodowany zniknie.
Hemoroidy – jak się je leczy?
Jeśli choroba hemoroidalna jest w początkowej fazie, to leczy się ją bezobjawowo. Podstawowym celem terapeutycznym jest zniesienie bólu i dyskomfortu. Zaleca się wtedy stosowanie metod naturalnych np. nasiadówek z kory czy farmaceutyków.
Warto zwrócić uwagę w przypadku hemoroidów, na leczenie zachowawcze. Na czym ono polega? Przede wszystkim na dbaniu o regularność wypróżniania, spożywania odpowiedniej ilości błonnika, piciu wody (minimum 2 litry dziennie), zachowywaniu odpowiedniej masy ciała oraz uprawianiu sportu. W okresach zaostrzeń na hemoroidy można stosować miejscowo, np. Procto-zac® żel proktologiczny oraz czopki przeciwzapalne. Dostępne są także doustne preparaty zawierające substancje zwiększające elastyczność ścian naczyń żylnych i zmniejszające zastój krwi żylnej.