W proktologii wyróżnia się cztery podstawowe badania diagnostyczne: per rectum, anoskopię, rektoskopię oraz kolonoskopię. W poniższym artykule przybliżymy Ci na czym polega każde z nich.
Badanie per rectum – diagnozowanie hemoroidów
Badanie palcem przez odbyt (per rectum) to najczęściej wykonywane badanie w proktologii, a także w urologii i ginekologii. Wykonuje je lekarz pierwszego kontaktu w momencie podejrzenia hemoroidów. Badanie umożliwia ocenę odbytu i narządów sąsiadujących z odbytnicą, co może prowadzić do rozpoznania hemoroidów. Trwa krótko (kilka minut) i jest praktycznie bezbolesne. Najczęściej przeprowadza się je na boku, plecach lub w pozycji klęczącej i polega na wykonaniu ruchu okrężnego place wewnątrz odbytu, aby sprawdzić stan wszystkich ścian odbytu i odbytnicy.
Badanie anoskopowe – na czym polega?
Anoskopia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika, który nazywany jest anoskopem (długość 8-10 cm). Podczas trwania badania oceniane są zmiany śluzowe w kanale odbytu oraz w końcowym odcinku odbytnicy. Anoskopia najczęściej przeprowadzana jest jako uzupełnienie do badania palpacyjnego odbytu (per rectum). Badanie jest całkowicie bezpieczne, nie grozi powikłaniami i trwa około 10 minut. Wskazaniem do badania anoskopowego odbytu jest krwawienie z odbytu.
Rektoskopia – co to jest?
Drugim z badań, które są przeprowadzane w celu prawidłowej diagnostyki chorób kanału odbytu, odbytnicy oraz okrężnicy esowatej jest rektoskopia.
Podczas rektoskopii lekarz używa sztywnego wziernika (dłuższego niż podczas anoskopii) – rektoskopu, który pozwala na dokładne zbadanie budowy błony śluzowej w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Podobnie jak anoskopia, rektoskopia jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i krótkim, ponieważ trwa nie więcej niż 10 minut.
Badanie jest jednak rzadko stosowane i najczęściej jest zastąpione sigmoidoskopią, która jest badaniem endoskopowym jelita grubego. Przy podejrzeniu hemoroidów pozwala wykluczyć inne choroby i przyczyny krwawienia z odbytu.
Kolonoskopia w diagnostyce hemoroidów
Kolonoskopia to badanie jelita grubego, podczas którego lekarz wprowadza przez odbyt kolonoskop – miękkie narzędzie, które umożliwia zobaczenie śluzówki jelita grubego.
Podczas diagnostyki hemoroidów kolonoskopia wykonywana jest w większości przypadków, w celu wykluczenia innych przyczyn krwawienia.
Aby zmniejszyć bolesnosć badania, w kolonoskopii stosuje się żel znieczulający okolice odbytu, dzięki czemu wprowadzenie narzędzia nie boli, nawet mimo powiędzkonych guzków krwawniczych.