Menu Zamknij

Hemoroidy i szczeliny odbytu - podstawowe definicje

Hemoroidy 

W okolicy odbytu znajdują się guzki krwawnicze (hemoroidy) zasilane przez tętniczo-żylne sploty okołoodbytnicze. Budową przypominają one niewielkie, wypełnione krwią poduszki. Pomagają uszczelnić odbyt oraz stanowią część mechanizmu zapobiegającego bezwiednemu oddawaniu gazów i stolca.

Gdy guzki krwawnicze powiększają się i stają się nadmiernie wypełnione krwią, mówimy o hemoroidach. W zależności od położenia względem kanału odbytu guzki krwawnicze – hemoroidy dzieli się na wewnętrzne, czyli leżące głębiej i uwypuklające się przez śluzówkę odbytnicy (zwieracz odbytu wewnętrzny), oraz zewnętrzne, które wychodzą na zwieracz odbytu zewnętrzny.

Choroba hemoroidalna

Choroba, której najczęstszym objawem jest krwawienie z odbytu po oddaniu stolca. Wynika ze zmian hemoroidów. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżnia się 4 stopnie choroby (I, II, III i IV). 

Szczeliny odbytu

Szczelinę odbytu definiuje się jako podłużne owrzodzenie, ubytek błony śluzowej kanału odbytu, znajdujący się najczęściej w linii środkowej o długości około 1,5 cm.

To druga, po zapaleniu guzków krwawniczych odbytu (hemoroidów) najczęściej występująca choroba proktologiczna. Według różnych statystyk dotyczy około 15% pacjentów, którzy zgłaszają się do proktologa z powodu krwawień. 

Anoderma

To tkanka nabłonkowa (przejściowa błona śluzowa) pokrywająca kanał odbytu. Charakteryzuje się obfitym unerwieniem, a także całkowitym brakiem włosów, gruczołów łojowych oraz potowych. Miejsce jej połączenia ze skórą okolicy odbytu tworzy brzeg odbytu.

Proktologia 

Dziedzina medycyny i specjalizacja chirurgiczna, która zajmuje się leczeniem chorób odbytu i odbytnicy. 

Rektoskopia 

Rektoskopia to kolejne z badań przeprowadzanych w celu prawidłowej diagnostyki schorzeń związanych z kanałem odbytu, odbytnicą, a także okrężnicą esowatą (esicą). Podczas rektoskopii lekarz używa sztywnego wziernika – rektoskopu, który pozwala na dokładne zbadanie budowy błony śluzowej w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.

Anoskopia 

To jedno z podstawowych badań diagnostycznych w leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika, który nazywany jest anoskopem. Podczas trwania badania oceniane są zmiany śluzowe w kanale odbytu oraz w końcowym odcinku odbytnicy. 

Biegunka 

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) to oddawanie co najmniej 3 luźnych (wodnistych) stolców w ciągu doby. 

Defekacja 

Wypróżnianie, oddawanie stolca. 

Zaparcie 

Według oficjalnej definicji to oddawanie mniej niż 3 wypróżnień w ciągu tygodnia.

Per rectum 

Badanie, które polega na wprowadzeniu drugiego palca przez odbyt. Wykonywane w przypadku diagnostyki w kierunku chorób okolicy odbytu/odbytnicy.