Menu Zamknij

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to problem niemal każdej przyszłej mamy. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak je leczyć lub chociaż sprawić, by były mniej uciążliwe.

Hemoroidy – czym tak naprawdę są?

Hemoroidy to nic innego jak guzki krwawnicze odbytu, czyli poduszkowate naczynia żylne, które są wypełnione krwią. Choroba hemoroidalna to po prostu choroba guzków krwawniczych. O tej chorobie potocznie mówi się ‘hemoroidy’. Jest to najczęstsze schorzenie proktologiczne, które polega na tym, że odpływ krwi z guzków jest upośledzony. Powoduje to powiększenie hemoroidów i powstawanie stanów zapalnych.

Hemoroidy w ciąży – dlaczego powstają?

W organizmie przyszłej mamy poszerzają się naczynia. Jednocześnie dochodzi także do zwiększania ilości krwi, która krąży w naczyniach krwionośnych. I to właśnie wzrost ciśnienia w żyłach jest największą przyczyną hemoroidów w ciąży.

Oczywiście to nie jedyne powody, przez które przyszłe mamy cierpią na hemoroidy w ciąży. Prócz tego wyróżniamy jeszcze przyczyny takie jak:

  • ucisk macicy na żyły jamy brzusznej,
  • fizjologiczne zmiany w obrębie jamy brzusznej,
  • ucisk na największą żyłę jamy brzusznej,
  • przewlekłe zaparcia,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Niestety jedynym czynnikiem, na jaki mamy wpływ są przewlekłe zaparcia. Dlatego nawet gdy spodziewamy się dzidziusia warto dbać o dietę bogatą w błonnik, nie jeść niezdrowych pokarmów oraz pić dużo wody.

hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży – objawy

Każdej kobiecie, która cierpi na hemoroidy w ciąży towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia. Odczuwa ona także pieczenie, ból, świąd, pojawienie się śluzu w odbycie oraz krwi po oddaniu kału. Ból i krew mogą występować ciągle lub tylko w czasie zaparć.

Hemoroidy w ciąży – leczenie

Hemoroidy w ciąży to nie są niebezpieczną chorobą. W większości przypadków ustępują już po porodzie. Każdorazowo jednak wymagają konsultacji z lekarzem. Ich leczenie chirurgiczne nie jest polecane, dlatego najlepiej skupić się na metodach, które łagodzą nieprzyjemne doznania związane z tą dolegliwością.

Wybór odpowiedniej metody tak naprawdę zależy od stopnia rozwoju choroby hemoroidalnej. Najczęściej pierwszą fazą leczenia jest po prostu stosowanie się do ogólnych zaleceń związanych z profilaktyką: zadbanie o dietę, odpowiednią higienę okolic odbytu oraz regularną aktywność fizyczną. Uzupełnieniem tych kwestii mogą być nasiadówki w ciepłej wodzie np. z wyciągu z kory dębu albo oczaru wirginijskiego.

Niezawodny sposób na przyniesienie ulgi – Procto-zac żel

Procto-zac żel to żel proktologiczny z kwasem hialuronowym i opatentowaną formułą nawilżającą oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Zapewnia natychmiastowe uczucie złagodzenia pieczenia odbytu oraz komfortu. Formuła żelu wzbogacona została o Tri-Solve P® –  opatentowaną substancję opartą na ceramidach NS oraz 2% trehalozie. Co to w praktyce oznacza? Stworzenie bariery ochronnej a tym samym przywrócenie nawilżenia i elastyczności śluzówki odbytu, która chroni ją w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącymi. Procto-zac żel jest bezpieczny dla przyszłych mam!

Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!