Menu Zamknij

Hemoroidy - wszystko, co musisz wiedzieć

Hemoroidy – co musisz o nich wiedzieć? Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zapamiętać jest to, że hemoroidy – wbrew potocznej opinii, nie są jednostką chorobową lecz czymś, co każdy z nas ma. Gdzie ma? W odbytnicy i odbycie. Na potrzeby poniższego artykułu jednak hemoroidami nazywać będziemy chorobę hemoroidalną, czyli patologicznie zwiększone hemoroidy, które utrudniają funkcjonowanie i powodują krwawienie. Choroba ta występuje u około 50 procent dorosłych.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to właściwie poduszkowate naczynia żylne, które zlokalizowane są w odbytnicy i odbycie. Ma je każdy z nas. Ich rolą jest uszczelnianie odbytu, co umożliwia kontrolę gazów i stolca. Prawidłowe guzki krwawnicze podczas oddawania kału są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest wypróżnienie. Powiększone hemoroidy są wypychane przez masy kałowe, co powoduje ich krwawienie.

hemoroidy

Hemoroidy – objawy

Objawy powiększonych hemoroidów zależą od ich umiejscowienia. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytnicy i nie można ich zobaczyć ani poczuć. Bardzo rzadko powodują dyskomfort. Podrażnione jednak krwawią.

Hemoroidy zewnętrzne znajdują się w tkance podskórnej wokół odbytu. Mogą: krwawić, powodować świerzb, piec lub wywoływać ból. Powodują one wiele bólu, bo tworzy się w nich zakrzep. Obok ostrego bólu objawiają się także obrzękiem i stanem zapalnym.

Hemoroidów nie wolno bagatelizować! Same nie znikną! Warto z tego powodu zapoznać się z cyklem rozwoju choroby hemoroidalnej. Oto on:

STOPIEŃ I: hemoroidy krwawią, ale pozostają wewnątrz odbytu,

STOPIEŃ II: podczas wypróżniania hemoroidy wydostają się na zewnątrz odbytu, ale po wypróżnieniu wracają na swoje miejsce,

STOPIEŃ III: hemoroidy są widoczne na zewnątrz odbytu, ale można wprowadzić je do środka,

STOPIEŃ IV: hemoroidy są widoczne na zewnątrz odbytu i nie można ich wprowadzić do wewnątrz.

Jakie są przyczyny hemoroidów?

Przyczyn hemoroidów jest wiele. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co je powoduje. Przyczynami tej choroby mogą być:

  • przewlekłe zaparcia,
  • silne parcie podczas wypróżnień,
  • dieta uboga w błonnik pokarmowy,
  • nadużywanie alkoholu,
  • siedzący tryb życia,
  • biegunki,
  • otyłość,
  • ciąża,
  • wielokrotne porody siłami natury,
  • niehigieniczne dźwiganie,
  • uprawianie sportów wyczynowych,
  • powikłane operacje okolic odbytu i krocza,
  • stosunek analny.

Ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem.

Hemoroidy – jak zapobiegać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Nie od dzisiaj o tym wiadomo. Oto sprawdzone sposoby na złagodzenie już istniejących objawów lub działania profilaktyczne.
  1. Jedz produkty zawierające błonnik.
  2. Wystrzegaj się produktów, które powodują zaparcia.
  3. Dbaj o nawodnienie organizmu.
  4. Ruszaj się regularnie.
  5. Unikaj długiego siedzenia lub stania.
  6. Jeśli masz nadwagę to schudnij.

Szczeliny odbytu – leki

Zadaniem preparatów, które polecane są po powstaniu szczelin odbytu jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Warto wtedy sięgnąć po Procto-Zac MemeThol® Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Złagodzi on ból i świąd oraz zmniejszy obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!