Powiedz STOP hemoroidom – to nie powód do wstydu, tylko powszechny problem.
Powiedz STOP hemoroidom - to nie powód do wstydu, tylko powszechny problem!
Chciałbyś powiedzieć STOP hemoroidom, ale się wstydzisz? Skończ z takim myśleniem! Choroba hemoroidalna (lub, potocznie rzecz ujmując, hemoroidy) to powszechny problem!
Trudno powiedzieć STOP hemoroidom, jeśli… nie wiesz, czym są
Hemoroidy to, inaczej rzecz ujmując, guzki krwawicze lub żylaki odbytu. Są to naturalne struktury, które znajdują się w odbycie każdego człowieka. Hemoroidy mają jedno podstawowe zadanie – jest nim uszczelnianie odbytu, dzięki czemu mamy kontrolę nad zwieraczami. W zdrowym stanie podczas wydalania kału przylegają one do ścian jelita, a krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych. Choroba hemoroidalna wiąże się z tym, że krew z guzków krwawniczych nie odpływa we właściwy sposób, przez co stają się one powiększone.
Powiedz STOP hemoroidom – wszystkim stadiom
Wyróżniamy kilka stadiów choroby hemoroidalnej i jest ona zależna od wielkości i umiejscowienia powiększonych żylaków odbytu. Łączy je jedno: są bolesne i uciążliwe, dlatego należy mówić STOP hemoroidom – niezależnie od ich wielkości. Hemoroidy pierwszego stopnia są powiększone, ale nie wypadają jeszcze na zewnątrz. Mogą natomiast krwawić, ale ich objawy są raczej mało dokuczliwe. Hemoroidy drugiego stopnia to żylaki, które podczas wypróżniania pojawiają się na zewnątrz odbytu, a po jego zakończeniu samoistnie powracają do środka. Mogą piec i swędzieć. Przy tym stadium choremu często towarzyszy wrażenie tak zwanego “niepełnego wypróżnienia”. Hemoroidy trzeciego stopnia to guzki, które wypadają podczas oddawania kału i nie cofają się samoistnie, tylko muszą zostać wprowadzone do środka przez chorego. Zdarza się, że wypadają także podczas aktywności fizycznej. Hemoroidy czwartego stopnia są widoczne na zewnątrz odbytu i nie da się ich cofnąć do środka. Choremu towarzyszy ból, świąd oraz krwawienie. Pojawiają się także obrzęki i zakrzepy.
Hemoroidy możemy też podzielić ze względu na ich umiejscowienie: rozróżniamy wtedy hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnętrzne mieszczą się wewnątrz odbytu, a zewnętrzne na zewnątrz. To właśnie ten drugi rodzaj powoduje świąd, pieczenie i ból. Powiedz STOP hemoroidom!
Hemoroidy – czy to powód do wstydu?
Żylaki odbytu to bardzo powszechny problem, ale też wstydliwy dla wielu osób. Co druga osoba w Polsce zapada na tę chorobę, a najczęściej dotyka ona kobiet w ciąży i po porodzie. Dolegliwości nasilają się przy podwyższonej temperaturze otoczenia. Leczenie hemoroidów może przybierać różne formy – od różnego rodzaju maści, poprzez leki doustne, na zabiegach chirurgicznych kończąc.
Jak powiedzieć STOP hemoroidom?
Im szybciej rozpoznana zostanie choroba, tym większe szanse na jej szybkie wyleczenie. Leczenie hemoroidów ma na celu wyeliminowanie uciążliwych objawów: bólu, świądu, pieczenie i krwawienie. Proces leczenia oczywiście należy skonsultować z lekarzem, bo zależy on od stopnia zaawansowania choroby. W okresach zaostrzeń żylaków odbytu warto stosować miejscowo leki łagodzące, np. Procto-zac® żel proktologiczny oraz czopki przeciwzapalne. W aptekach dostępne są także doustne preparaty zawierające substancje zwiększające elastyczność ścian naczyń żylnych i zmniejszające zastój krwi żylnej.