Menu Zamknij

Żylaki odbytu - jakie badania wykonać?

Żylaki odbytu – jakie badania wykonać? Oto jest pytanie. Pytanie, na które odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Hemoroidy – co to jest?

Hemoroidy to nic innego jak potoczna nazwa choroby hemoroidalnej, która polega na wejście w stan nabrzmienia guzków krwawniczych oraz stanie zapalnym w okolicach hemoroidów. Z czasem zaczynają one uciskać otaczające je nerwy, co powoduje pierwsze poważne objawy żylaków odbytu, takie jak świąd, śluz w stolcu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, krew w stolcu.

Niestety, przyczyna powstawania choroby hemoroidalnej nie jest do końca poznania. Wiadomo, że czynnikami zwiększającymi zapadalność na nią są częste zaparcia, siedzący tryb życia, otyłość, niska zawartość błonnika w diecie oraz brak aktywności fizycznej. Żylaki – jakie badania wykonać, by ostatecznie je zdiagnozować? Oto lista!

Żylaki odbytu - jakie badania wykonać?

Żylaki odbytu – jakie badania wykonać? – badanie per rectum diagnostyce hemoroidów

Badanie per rectum czyli palcem przez odbyt to, paradoksalnie, jedno z najczęściej wykonywanych badań w proktologii, urologii i ginekologii. Gdy tylko u pacjenta pojawia się podejrzenie hemoroidów, to wykonuje je lekarz pierwszego kontaktu. Umożliwia ono nie tylko postawienie diagnozy, ale też ocenę odbytu i narządów sąsiadujących z odbytnicą. Badanie to, na całe szczęście, jest niemal bezbolesne.

Żylaki odbytu – jakie badania wykonać? – anoskopia

Badanie anoskopowe odbytu wykonywanie jest za pomocą jednorazowego wziernika anoskopu o długości od 8 do 10 centymetrów. Trwa ono około 10 minut, a w jego trakcie lekarz ocenia stan błony śluzowej oraz pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Wynik anoskopii otrzymuje się od razu po zakończeniu badania.

Żylaki odbytu – jakie badania wykonać? – rektoskopia (proktoskopia) 

Badanie to polega na tym, że lekarz dokonuje oceny całej odbytnicy za pomocą dłuższego niż w przypadku anoskopii wziernika. W praktyce rektoskopia to badanie rzadko stosowane, obecnie częściej stosuje się kolonoskopię lub sigmoidoskopię. 

Żylaki odbytu – jakie badania wykonać? – sigmoidoskopia 

Sigmoidoskopia to po prostu zwyczajne badanie endoskopowe jelita grubego. Trwa ono około 15 minut i pozwala wykluczyć inne choroby objawiające się krwawieniem z odbytu. Sigmoidoskopia odbywa się za pomocą wziernika.

Żylaki odbytu – jakie badania wykonać? – kolonoskopia w diagnostyce hemoroidów

Kolonoskopia jest popularnym badaniem jelita grubego. Do jelita poprzez odbyt wprowadza się kolonoskop. Jest to miękkie narzędzie umożliwiające obejrzenie śluzówki jelita grubego. W diagnostyce hemoroidów kolonoskopia wykonywana jest często wtedy, gdy lekarz chce wykluczyć inne przyczyny krwawienia z odbytu i dyskomfortu podczas oddawania kału. Podczas tego badania zawsze stosowany jest żel znieczulający okolice odbytu, który umożliwia wprowadzenie aparatu tak, by nie było to bolesne.