Choroba hemoroidalna w ciąży – wszystko co musisz wiedzieć
Choroba hemoroidalna w ciąży to wstydliwy (niepotrzebnie!) problem, z którym niestety boryka się wiele przyszłych mam. Jej podstawowe objawy to ból w okolicach odbytu oraz krwawienie podczas oddawania stolca.
Choroba hemoroidalna w ciąży – czym jest?
Powyżej odbytu umiejscowione są guzki, które przypominają małe poduszki wypełnione krwią. Są to hemoroidy. Ich zadaniem jest blokowanie wydzielania gazów.
Kontrolują one też oddawanie stolca. Gdy zbliża się moment wypróżnienia, to krew z poduszeczek odpływa po to, aby zrobić miejsce dla masy kałowej. Po wypróżnieniu hemoroidy ponownie napełniają się krwią. Jeśli hemoroidy się rozrosną, to mogą być przyczyną uciążliwych dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej, która często dotyka kobiety w ciąży.
Hemoroidy w ciąży to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele przyszłych mam. Czujesz ból w okolicach odbytu? A może na papierze toaletowym zauważyłaś krew? Dowiedz się, jakie choroba hemoroidalna ma przyczyny i objawy oraz jak leczyć hemoroidy w ciąży.
Choroba hemoroidalna w ciąży – przyczyny
U kobiet w ciąży, wraz z rośnięciem dziecka, rośnie także macica, która uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej. Utrudnia w ten sposób odpływ krwi z żył z dolnych partii ciała, co sprawia, że choroba hemoroidalna w ciąży ma szansę się pojawić. To jednak nie wszystko. Jedną z najważniejszych przyczyn tego schorzenia są hormony, które spowalniają proces trawienia, czego konsekwencją są zaparcia. Zaparcia sprawiają, że należy włożyć dużo wysiłku w oddawanie stolca, co powoduje z kolei wzrost ciśnienia w okolicach odbytu. Efektem jest napięcie hemoroidów i ich powiększenie.
Choroba hemoroidalna w ciąży – objawy
Hemoroidy (czyli potoczna nazwa choroby hemoroidalnej) najczęściej daje o sobie znać w III trymestrze ciąży. Nie są one niebezpiecznie dla dziecka, ale mogą przysporzyć wiele przykrości przyszłej mamie. Choroba hemoroidalna w ciąży zaczyna się niewinne, a jednym z pierwszych jej sygnałów jest świąd w okolicach odbytu. Potem, najczęściej w wyniku otarć spowodowanych drapaniem, pojawia się pieczeczenie. Im bliżej porodu tym objawy mogą być bardziej uprzykrzające życie, a w późniejszych fazach choroba daje o sobie znać bólem oraz problemami z wypróżnianiem. Może pojawić się także krwawienie.
Choroba hemoroidalna w ciąży – jak ich uniknąć?
Choć choroba hemoroidalna w ciąży nie jest groźna, to jest bardzo nieprzyjemna. Lepiej zapobiegać jej niż leczyć! W jaki sposób? Dbając o profilaktykę! Oto najważniejsze zasady profilaktyki. Sprawią one, że choroba hemoroidalna w ciąży nie będzie Ci straszna!
1. Unikanie długiego przesiadywania i czytania w toalecie.
2. Dieta bogata w błonnik: kasze, razowe pieczywo, brązowy ryż, suszone śliwki i morele.
3. Picie dużej ilości płynów.
4. Aktywność fizyczna.
5. Noszenie bawełnianej bielizny.
6. Dbanie o higienę intymną.
Hemoroidy – jak je leczyć?
Zadaniem leków przeciw hemoroidom jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Podczas leczenia warto sięgnąć po Procto-Zac żel proktologiczny, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i swędzenie, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami.
Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!