Menu Zamknij

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na hemoroidy?

Aktywność fizyczna (regularna!) to jeden z najważniejszych czynników profilaktycznych oraz leczniczych przy hemoroidach. Relacja między tym schorzeniem a ruchem jest dość problematyczna, ponieważ nie wszystkie dyscypliny sportowe są wskazane dla osób z żylakami odbytu. Jaka aktywność fizyczna jest więc wskazana tym, którzy chcą mówić STOP hemoroidom? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Hemoroidy – jakie są ich przyczyny (i dlaczego aktywność fizyczna nie jest jedną z nich)

Hemoroidy czyli inaczej żylaki odbytu to schorzenie należące do grona chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dzieje się tak dlatego, że w obecnym stuleciu zmieniły się diametralnie nie tylko nawyki żywieniowe, ale też postawa wobec aktywności fizycznej. Powstawaniu hemoroidów sprzyja bowiem praca siedząca – to, że sporo osób większość czasu spędza na siedzeniu przed telewizorem, laptopem czy przy smartfonie. Podczas długiego siedzenia dystalne odcinki jelita grubego są mocno uciśnięte. To doprowadza do zaburzeń odpływu krwi z naczyń żylnych, a w konsekwencji do ich uszkodzenia i poszerzenia. Jak widzicie brak ruchu to jedna z przyczyn hemoroidów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że niezdrowa dieta także wpływa na ich powstawanie, bo to właśnie ona jest przyczyną zaparć. Aktywność fizyczna to ta rzecz, na którą powinieneś postawić jeśli zależy Ci na tym, by hemoroidy nie stanowiły dla Ciebie problemu! 

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna a hemoroidy – jakich dyscyplin unikać?

Niektóre rodzaje sportu mogą przyczynić się do powstawania żylaków odbytu. Do tej grupy zaliczają się dyscypliny wymagające przyjęcia pozycji siedzącej np. jazda na rowerze, motocyklu czy jazda konna. Uprawiane zbyt często i ze zbyt dużą intensywnością mogą doprowadzić do nasilenia się objawów choroby hemoroidalnej. Wstydliwe zmiany powstają w efekcie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, do którego dochodzi w czasie długotrwałego siedzenia. Z podobnego powodu powinno się unikać podnoszenia ciężarów. Ostrożność zaleca się także w czasie codziennych aktywności polegających na dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Osoby, u których rozwinęły się hemoroidy powinny zatem unikać wykonywania zawodów związanych z tego typu wysiłkiem. 

Aktywność fizyczna a hemoroidy – co w takim razie warto ćwiczyć?

Jeśli chodzi o sporty, jakie są zalecane osobom predestynowanym do choroby hemoroidalnej, to są to: spacery, bieganie, pływanie, gimnastyka. Jeśli chodzi o częstotliwość, to najlepiej jeśli sport jest uprawiany kilka razy w tygodniu. Regularne ćwiczenia – poza pozytywnym wpływem na cały organizm, zapobiegną także zaparciom.

Niezawodny sposób na hemoroidy

Czasami zdarza się, że pomimo profilaktyki hemoroidy stają się Twoim problemem. Wtedy należy niezwłocznie wdrożyć profilaktykę oraz zaopatrzyć się w wyroby medyczne, które pomogą w wyleczeniu choroby hemoroidalnej. Polecamy Twojej uwadze Procto-Zac MemeThol Barrier Spray, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i swędzenie, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Warto stosować też żel proktologiczny z kwasem hialuronowym np. Procto-zac żel. Zapewnia on natychmiastowe uczucie komfortu, łagodzi ból, uczucie pieczenia i świądu śluzówki odbytnicy i odbytu.

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie