Hemoroidy - przyczyny, objawy, leczenie
Hemoroidy to powszechny problem – szacuje się, że cierpi na nie około 30% osób po trzydziestce oraz 50% po pięćdziesiątce! Pomimo powszechności tej dolegliwości, diagnostyka, leczenie oraz wiedza na temat żylaków odbytu nie jest zbyt wysoka w naszym społeczeństwie. Zmieńmy to! Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat hemoroidów!
Hemoroidy a choroba hemoroidalna – skąd problemy w nazewnictwie?
Hemoroidy ma każdy z nas, bez wyjątku. To naturalne, obecne w kanale odbytu guzki krwawnicze – trzy jamiste naczynia żylne wypełnione częściowo krwią. Ich obecność w tym miejscu ma bardzo poważne znaczenie – uszczelniają odbyt i zapewniają kontrolę nad oddawaniem gazów oraz stolca.
Choroba hemoroidalna to natomiast patologiczny stan nadmiernego wypełnienia guzków krwawniczych krwią – mówimy wtedy o żylakach odbytu. Termin hemoroidy jest stosowany w stosunku do nich w języku potocznym, takim też nazewnictwem będziemy posługiwać się w tym artykule.
Podczas choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze stają się nabrzmiałe i mogą uciskać nerwy oplatające odbytu.
Hemoroidy – rodzaje i objawy
Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów:
– hemoroidy wewnętrzne – wywołują objawy, zwykle w postaci krwawienia. Nie bolą jednak i nie są widoczne w początkowej fazie choroby hemoroidalnej,
– hemoroidy zewnętrzne – można je zobaczyć gołym okiem, bo znajdują się wokół odbytu i to właśnie one odpowiedzialne są za większość objawów.
Zarówno hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne charakteryzuje to, że powodują ból i dyskomfort. Oto ich najczęstsze objawy:
- krwawienie z odbytu – to często pierwszy i najbardziej niepokojący objaw,
- dyskomfort w obrębie kanału odbytu i samego odbytu – pieczenie, swędzenie, ból w czasie oddawania stolca,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
- nietrzymanie stolca.
Nawet najlżejszych objawów nie powinno się lekceważyć! Krwawienie, częste zaparcia mogą być przyczyną raka jelita grubego lub raka odbytu!
Hemoroidy – przyczyny powstawania
Przyczyn powstawania żylaków odbytu jest sporo, a wiele z nich opiera się na codziennych nawykach. Niedostateczna zawartość błonnika w diecie, nadwaga, siedzący tryb życia, patologiczne unikanie aktywności fizycznej – wszystkie te aspekty zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów. Ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej jest więc niezwykle wysokie u osób pracujących w pozycji siedzącej – pracowników biurowych czy kierowców.
Jak leczyć hemoroidy?
Leczenie hemoroidów tak naprawdę zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku początkowych i niepowikłanych stadiów wystarczy wdrożyć leczenie objawowe. Żele i maści o działaniu przeciwzapalnym połączone ze zmianą stylu życia potrafią zdziałać cuda!
Jeśli podejrzewasz u siebie hemoroidy, to polecamy Ci Procto-zac żel, czyli wyrób medyczny w formie żelu proktologicznego z kwasem hialuronowym i opatentowaną formułą nawilżającą oraz olejkiem z drzewa herbacianego zapewnia nie tylko natychmiastowe uczucie złagodzenia pieczenia odbyt, ale też wstrzymanie stanu zapalnego. Formuła żelu wzbogacona została o Tri-Solve P® – opatentowaną substancję opartą na ceramidach NS oraz 2% trehalozie. Zapewnia ona możliwość stworzenia bariery ochronnej a tym samym przywrócenie nawilżenia i elastyczności śluzówki odbytu, która chroni ją w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącymi.