Menu Zamknij

Dieta, a choroba hemoroidalna

Odpowiednia dieta przy hemoroidach jest jednym z kluczowych elementów tej choroby. Jeśli hemoroidy są Twoim problemem, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywcze jadasz na co dzień. Nadmierne zaleganie stolca w jelitach może przyczyniać się do zaostrzenia objawów takich jak ból, pieczenie i krwawienie.

Dieta przy hemoroidach – o co chodzi?

Spożywanie dużej ilości błonnika oraz dbanie o nawodnienie organizmu to podstawowe założenia diety przy hemoroidach. W diecie na hemoroidy ważne jest bowiem nie tylko to, co jemy, ale też, jak jemy.

Ogólnie zaleca się spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie z zachowaniem odstępów 3-4 godzinnych. Przyczynia się to do uregulowania wypróżnień. W celu zapewnienia stałej ilości wody należy spożywać wodę mineralną, słabą herbatę lub napary z ziół.

Dieta przy hemoroidach a błonnik

Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Rozpuszczalny błonnik, jak sama nazwa wskazuje rozpuszcza się w wodzie i tworzy żelopodobną maź ułatwiając przejście pokarmu przez układ pokarmowy. Nierozpuszczalny błonnik ma natomiast za zadanie pochłaniać wodę w świetle jelita. Ten rodzaj błonnika jest odpowiedzialny za perystaltykę jelit i rozwój flory bakteryjnej. Zaleca się spożywanie od 25 do 30 gramów błonnika dziennie. Zbyt dużo błonnika podawana zbyt szybko może spowodować gazy i wzdęcia. Błonnik jest kluczowy przy diecie przeciwko hemoroidom. Produktami zasobnymi w błonnik są:

  • suszone śliwki,
  • figi i morele,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • migdały
  • owoce i warzywa.
dieta

Dieta przy hemoroidach: owoce i warzywa

Owoce i warzywa w diecie przy hemoroidach są bardzo ważne. Jabłka, gruszki, śliwki to nie tylko źródło błonnika, ale także związków zwanych flawonoidami, które mogą pomóc w kontrolowaniu krwawienia z hemoroidów.  Niektóre warzywa i owoce mają oprócz błonnika i flawonoidów, dużo wody, np. ogórki, seler, łagodna papryka i arbuz. 

Dieta przy hemoroidach – czego unikać

Czego należy unikać podczas diety przeciwko hemoroidom? Najważniejsze jest unikanie wszelkich wyrobów z białej mąki: biały chleb, bułeczki. Pokarmy z niewielką ilością błonnika mogą powodować gorsze zaparcia (a zatem hemoroidy), dlatego najlepiej jest ograniczyć ich spożycie. Powinno się także unikać mocno przetworzonej żywności i fast-foodów.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wypróżnieniach to powinieneś ograniczyć także sól w spożywanych posiłkach, bo mogą one zatrzymywać wodę w organizmie. Na liście zakazanych produktów znajdują się także używki takie jak: kawa, mocna herbata, napoje gazowane oraz alkohol.

Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – Twój sposób na dostarczenie błonnika do organizmu

Warto rozważyć suplementację błonnika rozpuszczalnego. Jest on niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków. 

Błonnik rozpuszczalny to także niezawodny sposób na zaparcia, które męczą wszystkie osoby niedostarczające odpowiednią ilość błonnika za pomocą pożywienia! Sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają  laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C. Przyniosą ulgę Twoim jelitom! Zrób im wreszcie ten prezent!

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie