Menu Zamknij

Zaparcia - co musisz o nich wiedzieć?

Zaparcia występują wtedy, gdy przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Za prawidłowe uznaje się oddawanie stolca każdego dnia, dlatego jeśli nie byłeś w toalecie drugi dzień, to cierpisz na tę dolegliwość.

Zaparcia – czym dokładnie są

Zaparcia to przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego lub problemy z wydalaniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Na skutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, a stolec przez to zmniejsza swoją objętość i staje się twardszy i bardziej zbity. Człowiek oddaje twardy stolec zazwyczaj ran na kilka dni, zwykle po farmakologicznej prowokacji lub po środkach czyszczących. 

Zaparcia – przyczyny

Przyczyn zaparć może być sporo. Najczęściej wymieniane są czynniki takie jak:

  • spożywanie zbyt małej ilości błonnika,
  • picie zbyt małej ilości płynów,
  • siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna,
  • ciąża
  • odwlekanie pójścia do toalety mimo odczuwania takiej potrzeby,
  •  hemoroidy,
  • nadmiar stresu i zaburzenia lękowe.

Zaparcia mogą pojawić się także w wyniku zmian w codziennej rutynie lub podróżowaniu. Niski status socjoekonomiczny i niski poziom wykształcenia to kolejne czynniki ryzyka.
Zaparcia mogą także być wynikiem zaburzeń metabolicznych takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub porfiria, choroby układu nerwowego, takie jak choroba Parkinsona, choroba Hirschsprunga (brak zwojów nerwowych w końcowym odcinku jelita grubego) i stwardnienie rozsiane, a także niektóre leki –  np. opioidy, preparaty przeciwdrgawkowe i leki obniżające ciśnienie krwi.

zaparcia

Zaparcia – jakie wyróżniamy rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów zaparć. Oto one:

1) Zaparcia przypadkowe: mówimy o nich wtedy, gdy z powodu różnorakich sytuacji takich jak np. podróż pojawiają się problemy z wydalaniem kału. 

2) Zaparcia krótkotrwałe: mają zazwyczaj charakter okresowy i nawracający. Cechują się tym, że zaparcia mieszają się z etapami prawidłowego wypróżniania się.

3) Zaparcia przewlekłe: bardzo często są określane nawykowymi bądź atonicznymi. Wiążą się z kiepską dietą, niską aktywnością fizyczną oraz niewystarczającym nawodnieniu organizmu.

Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – Twój sposób na dostarczenie błonnika do organizmu

Jeśli borykasz się z zaparciami, to warto rozważyć suplementację błonnika rozpuszczalnego. Jest on niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków. 

Błonnik rozpuszczalny to także niezawodny sposób na zaparcia, które męczą wszystkie osoby niedostarczające odpowiednią ilość błonnika za pomocą pożywienia! Sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają  laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C. 

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!