Menu Zamknij

Zaparcia - ich przyczyny i następstwa

Zaparcia to niestety problem zdecydowanej większości Polaków. Nie warto ich lekceważyć! Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się, jakie są ich przyczyny oraz następstwa.

Zaparcia – kiedy można o nich mówić?

W przypadku problemów z wypróżnianiem, za normę uznaje się oddawanie kału od 2 razy dziennie do 5-7 w tygodniu. Oczywiście, kilkudniowe odstępstwo od normy nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Dopiero jeśli w ciągu tygodnia wypróżnienie występuje rzadziej niż 3 razy, to wtedy możemy mówić o zaparciu.

Zaparcia – przyczyny

Najczęstszymi źródłami kłopotów z wypróżnianiem są nieregularne i nieprawidłowe odżywianie, za mało wody w pożywieniu oraz brak ruchu. Zaparcia (paradoksalnie!) mogą powodować także leki rozluźniające – rozleniwiają one bowiem jelito. W zależności od powodów zaparć wyróżniamy takie typy tej dolegliwości:
– zaparcia nawykowe, których przyczyna tkwi w psychice, nieregularnym trybie życia, codziennym pośpiechu lub niechęci do korzystania z publicznych toalet.
– zaparcia czynnościowe, które spowodowane są zaburzeniami funkcji jelit. Nie są niebezpieczne, ale potrafią nieźle utrudnić życie. Ich przyczyną jest zła dieta lub regularne przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych lub nasercowych.
– zaparcia spowodowane chorobami, których przyczyna tkwi właśnie w chorobach przewodu pokarmowego lub anomaliach w jego budowie. Tym schorzeniom często towarzyszą schorzenia neurologiczne, niedoczynności tarczycy, choroby przemiany materii oraz mięśni. 

Wszystkie rodzaje zaparć mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, którymi są żylaki odbytu, hemoroidy, szczeliny odbytu lub choroby układu pokarmowego. 

zaparcia

Zaparcia – jak im zapobiegać?

Poniżej przedstawiamy kilku zasad, które powinno się wdrożyć w życie w przypadku profilaktyki przeciw zaparciom. Najlepiej wydrukuj sobie tę listę i powieś ją na lodówce. Dzięki temu za każdym razem, gdy będziesz sięgać po coś do jedzenia, będziesz mógł przypomnieć sobie zasady prawidłowej profilaktyki.
1. Ureguluj czas wypróżnień.
2. Zmień nawyki żywieniowe. Wprowadź do diety chleb pełnoziarnisty, więcej warzyw, owoców, kasz, pij kefir i jogurty zawierające żywe kultury bakterii. Unikaj czekolady, kakao, słodyczy, jajek, białego ryżu oraz dużych porcji ziemniaków.
3. Więcej pij. Najlepiej niegazowanej wody.
4. Jedz o stałych porach. Sięgaj po małe posiłki od 3 do 4 razy dziennie. 5. Zadbaj o ruch. Znajdź czas na codzienny spacer lub gimnastykę. Poprawisz w ten sposób pracę jelit. 

Zaparcia – leczenie

Leczenie zaparć najlepiej zacząć od naturalnych środków, które pobudzą jelita do pracy. Mowa o: suszonych śliwkach, rodzynkach, daktylach, figach, nasionach lnu, nasionach słonecznika. Dopiero gdy to nie przyniesie efektów warto sięgnąć po inne leki. 

Lactinova błonnik – niezawodny sposób na zaparcia

Wprowadziłaś wszystkie zasady z profilaktycznej listy w życie i… zaparcia nie zniknęły? Dodaj do swojej codziennej rutyny Lactinova błonnik. Ta żywność specjalnego przeznaczenia medycznego zawiera błonnik z drzewa akacji Fibregum™ – jest pozyskiwany ze starannie wyselekcjonowanego soku gumy akacjowej wydzielanego z łodyg i gałęzi drzew akacjowych. Wykazuje wysoką tolerancję jelitową i sprawi, że zaparcia znikną!

Powiedz STOP hemoroidom! Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!