Menu Zamknij

Szczeliny odbytu u dzieci

Szczeliny odbytu u dzieci mogą powodować bardzo silny ból oraz krwawienie. Prócz tego są one jednymi z głównych przyczyn zaparć. Czym są? Jak im zapobiegać? Jak je leczyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Szczeliny odbytu – czym są?

Krwawienie podczas oddawania kału u osób dorosłych najczęściej jest spowodowane żylakami odbytu lub nowotworami. U młodszych pacjentów takie krwawienie, choć nie występuje wcale rzadziej, związane jest z występowaniem szczeliny odbytu u dzieci. Szczelina odbytu to nic innego jak ubytek błony śluzowej, czyli owrzodzenie w dolnej części kanału odbytu. Odsłonięcie tkanek położonych pod błoną śluzową jest przyczyną dużego bólu pojawiającego się przy oddawaniu stolca.

Szczeliny odbytu u dzieci – czym są?

W przypadku niemowląt błona śluzowa odbytu jest rozciągliwa, ale nie niezniszczalna. Wtedy, kiedy poddawana jest za dużemu obciążeniu może pękać, a skutkiem takich pęknięć jest wytworzenie się właśnie szczeliny odbytu u dzieci. U starszych dzieci podstawowym problemem związanym ze szczelinami odbytu są zaparcia. Stolec, który jest zbity i którego jest dużo oddawany jest przez nie z większym wysiłkiem. Jest to duże wyzwanie dla błony śluzowej, która może pękać podczas oddawania kału. Zaparcia nie są jednak jedyną możliwą przyczyną powstawania szczeliny odbytu u dzieci. Warto pamiętać także o biegunkach czy napiętych mięśniach odbytu oraz nowotworach.

szczeliny odbytu

Szczeliny odbytu u dzieci – objawy

Jakie są objawy tego schorzenia? Przede wszystkim jest to ból towarzyszący oddawaniu stolca. Na papierze toaletowym może także pojawiać się krew, a chory może odczuwać pieczenie i świąd. Jedno jest pewne – nie są one niczym przyjemnym i powodują dyskomfort u najmłodszych.

Szczeliny odbytu – leczenie

Większość szczelin odbytu przemija w ciągu kilku tygodni od diagnozy. Rodzice, którzy chcą ulżyć swoim dzieciom powinni jednak poszukać sposobów na regenerację uszkodzonej śluzówki odbytu. Jak to zrobić? Przede wszystkim zmieniając dietę dziecka i dbając o jego nawodnienie. Dieta niech będzie bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom. Dzieciom można również podawać środki, które zmiękczają stolec i ułatwiają jego wydalanie. Zawsze jednak tego typu działania należy skonsultować z lekarzem. Najlepiej jednak zapobiegać powstawaniu szczeliny odbytu u dzieci. Najlepszą profilaktykę stanowi odpowiednia dieta, która zapobiega zaparciom: ograniczenie słodyczy i słonych przekąsek, wyeliminowanie słodzonych cukrem napojów, przejadanie się – wszystko to sprzyja wydłużonym wizytom w toalecie, a tym samym nadwyrężaniu błony śluzowej maluszka. Warto także zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej oraz nie odwlekanie momentu oddania stolca. Działania te powinny zredukować wystąpienie zaburzeń wypróżniania i zmniejszyć możliwość wytworzenia się szczeliny odbytu u dziecka.

Szczeliny odbytu – leki

Zadaniem leków, które polecane są po powstaniu szczelin odbytu jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Podczas leczenia warto sięgnąć po Procto-Zac MemeThol® Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i świąd, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami.

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!