Menu Zamknij

Kogo najczęściej spotykają hemoroidy?

Ból, pieczenie, krwawienie w okolicy odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia – to może oznaczać tylko jedno – hemoroidy! Objawy te powodują duży dyskomfort, a ich umiejscowienie nie zachęca do wizyty u lekarza, bo… wstyd! Na chorobę hemoroidalną narażone są pewne grupy osób, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka! 

Hemoroidy – jaki to typ choroby?

Nie bez kozery o hemoroidach mówi się, że są chorobą cywilizacyjną. Odsetek osób cierpiących na żylaki odbytu ciągle wzrasta. To nie oznacza oczywiście, że wcześniej choroba ta nie była znana. Po prostu w starożytności zapadało na nią mniej osób niż obecnie. Po prostu obecny styl życia sprzyja zachorowalności. Brak ruchu, niewłaściwa dieta…  W krajach wysoko uprzemysłowionych, nawet co drugi dorosły cierpi na hemoroidy.

hemoroidy

Demografia osób najbardziej narażonych na hemoroidy

Żylaki odbytu częściej dotykają osoby starsze. 30% osób po trzydziestym roku życia ma hemoroidy, a po czterdziestym aż 40%. Hemoroidy ma również co druga kobieta w ciąży. W czasie ciąży zwiększa się znacznie ilość wydzielanego progesteronu, hormonu, który sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się. Dodatkowo rozrastająca się macica uciska na naczynia krwionośne. Choroba ta w takim samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.

Grupy zawodowe narażone na hemoroidy

Wśród czynników, które mają największy wpływ na wystąpienie hemoroidów najczęściej wymienia się tryb życia. Problem ten dotyka często  osób, które wiele godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej (kierowcy, kolaże, pracownicy biurowi, gracze komputerowi). Dzieje się tak dlatego, że pozycja siedząca prowadzi do zaburzenia ciśnienia w układzie żylnym. Bezruch spowalnia także perystaltykę jelit, co z kolej prowadzi do zaparć. Silne parcie na stolec powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, co z kolei utrudnia odpływ krwi z żyły odbytniczej. Prowadzi to także do nadmiernego rozciągnięcia błony śluzowej odbytu, a guzki krwawnicze ulegają powiększeniu.

Hemoroidy mogą być niestety dziedziczne. Może to wynikać z uwarunkowań genetycznych (słabsza tkanka łączna). Dlatego tak ważna jest profilaktyka – ruch, zdrowia dieta, regularne ćwiczenia.

Jeśli działania profilaktyczne się nie sprawdzą, to należy sięgnąć po odpowiednie medykamenty. Zadaniem preparatów na hemoroidy jest przede wszystkim niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. 

Warto sięgnąć po Procto-Zac Mementhol Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Łagodzi on ból i świąd oraz zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Jest przetestowany i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Substancja czynna w Procto-Zac® Memethol Barrier Spray aktywuje receptory TRPM8 na nerwach czuciowych i układzie naczyniowym, wywołuje tym samym uczucie chłodu. To uruchamia syntazę tlenku azotu w komórkach nabłonka, a ten przenika do komórek mięśniowych i rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponieważ krążenie krwi jest przyspieszone, skrzeplina występująca wewnątrz wypadania zaczyna ustępować. Spray jest bardzo wygodny w użyciu – możesz zawsze mieć go przy sobie i użyć nawet jeśli jesteś w podróży. 

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie