Menu Zamknij

Hemoroidy w ciąży - jak im zapobiegać?

Hemoroidy w ciąży to prawdziwa zmora każdej przyszłej mamy. Ciąża to przecież okres, w którym powinno się myśleć o przyjściu na świat Maleństwa, a nie o tym, by nie bolało! Oczywiście, hemoroidy w ciąży nie zawsze są okropne, nie zawsze też powodują dyskomfort, ból, świąd czy krwawienie, ale jednak… często tak jest. Dlatego, nawet jeśli nie masz predyspozycji do hemoroidów, warto dowiedzieć się, jak im zapobiegać.

Hemoroidy w ciąży – czym są?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które są częścią odbytu. Składają się z naczyń żylnych wypełnionych krwią. Ich podstawową funkcją jest uszczelnianie odbytu, co ułatwia kontrolę oddawania gazów i stolca. Guzki krwawnicze nie są problemem. Problemem jest ich stan chorobowy, który potocznie nazywa się hemoroidami. Mówimy o ‘hemoroidach’ jeśli wypełniają się one krwią. Wyróżniamy hemoroidy wewnętrzne, niewidoczne w początkowej fazie choroby i hemoroidy zewnętrzne, widoczne w pobliżu odbytu gołym okiem. W czasie ciąży w ciele przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, które są związane ze wzrostem objętości macicy w jamie brzusznej. Ucisk rosnącej macicy na niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy, w tym na żyłę główną dolną, powoduje wzrost ciśnienia żylnego. Wzrost ciśnienia w żyle głównej powoduje zwolnienie przepływu krwi w jej wnętrzu i zwiększenie ciśnienia w żyłach doprowadzających do niej krew, w tym żyłach okolicy odbytu. Skutkuje to powstawaniem guzków hemoroidalnych. Czynnikiem zwiększającym to, że hemoroidy w ciąży powstaną, jest zwiększenie progesteronu w organizmie. Zwiększa on podatność żył na rozciąganie. Przyszłe mamy często cierpią na zaparcia. One także, niestety, są czynnikiem zwiększającym ryzyko hemoroidów.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży – czym się objawiają?

Hemoroidy w ciąży mogą być bezobjawowe, ale mogą też przysparzać wielu problemów. Mogą krwawić, wywoływać świąd oraz pieczenie i ból podczas oddawania kału. Jeśli tylko zauważysz te objawy u siebie, to czym prędzej skontaktuj się z lekarzem. Możesz też spróbować sama sprawdzić, czy hemoroidy to Twój problem. Bacznie obserwuj swój kał po skorzystaniu z toalety oraz monitoruj, czy na papierze nie zostaje krew.

Hemoroidy w ciąży – jak im zapobiegać?

Nie zawsze można zapobiec hemoroidom w ciąży, ale można stosować się do kilku zasad, które minimalizują ryzyko ich powstawania. Oto lista profilaktycznych działań, które możesz wprowadzić w życie już teraz.

  1. Pij dużo wody.
  2. Jedz pokarmy bogate w błonnik – przede wszystkim warzywa i owoce.
  3. Bądź aktywna fizycznie.
  4. W czasie wypróżniania unikaj mocnego parcia. W razie potrzeby zapytaj lekarza o preparaty zmiękczające stolec.

Hemoroidy w ciąży – czym je leczyć?

Hemoroidy w ciąży mają ograniczone możliwości leczenia. Lekarz ma przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, więc ostrożnie podchodzi do podawania leków. Zabiegi operacyjne przeprowadzane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach – kiedy przyszła mama zagrożona jest zakrzepicą.
Uniwersalnym produktem, który jest w 100% bezpieczny dla mamy jest żel proktologiczny Procto-Zac. Łagodzi on uczucie swędzenia, pieczenia oraz ból w okolicach odbytu. Dzięki formule Tri-Solve tworzy na powierzchni śluzówki niewidoczną powłokę, która działa nawilżająco, przywraca elastyczność śluzówki oraz chroni ją przed kontaktem z czynnikami podrażniającymi.

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!