Menu Zamknij

Hemoroidy w ciąży – jak im zapobiegać?

Obawiasz się, że masz hemoroidy w ciąży? Cóż… Jeśli jesteś przyszłą mamą i czujesz pieczenie oraz ból w okolicach odbytu a na papierze toaletowym zauważyłaś smużki krwi, to może tak być na stolcu?

Te objawy mogą oznaczać, że dotknęła cię choroba hemoroidalna. Szacuje się, że nawet co druga kobieta w ciąży boryka się z tym problemem. Od razu uspokajamy: hemoroidy w żaden sposób nie zagrażają dziecku ani tobie.

Hemoroidy w ciąży – czym są?

Zacznijmy od podstaw. Hemoroidy w ciąży to po prostu nazwa guzków krwawniczych, które posiada każdy z nas. Same w sobie nie są one chorobą tylko częścią kanału odbytu. Dopiero w sytuacji, gdy ulegają one zmianom patologicznym czyli nabierają krwi, to wtedy mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną, potocznie zwaną hemoroidami. Wyróżniamy hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne – jest to klasyfikacja zależna od tego, gdzie są umiejscowione. Hemoroidów wewnętrznych nie zobaczysz gołym okiem.

Hemoroidy w ciąży – przyczyny

Powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne, co utrudnia odpływ krwi żylnej z miednicy mniejszej i powoduje zastoje krwi. Jednocześnie w czasie ciąży znacznie wzrasta ilość wydzielanego progesteronu. Powoduje on rozszerzenie się naczyń krwionośnych i sprawia, że ścianki odbytu stają się słabsze oraz mniej elastyczne. Hormony wydzielane przez organizm przyszłej mamy powodują ponadto, że proces trawienia jest spowolniony, a ona wypróżnia się rzadziej. Zaparciom w ciąży sprzyja też niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej.

hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży – objawy

Hemoroidy w ciąży zasadniczo nie różnią się swoimi objawami od hemoroidów osób, które w ciąży nie są. Ich obecności dowodzi pieczenie, ból oraz krwawienie z odbytu. Do krwawienia dochodzi w czasie wypróżnień. Czasami przyszła mama może odczuwać też uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?

Zaparcia często pojawiają się już w pierwszych miesiącach ciąży i od samego początku należy skutecznie z nimi walczyć. Przyszła mama powinna stosować lekkostrawną dietę, która jest bogata w błonnik i tym samym poprawia perystaltykę jelit. Bogatym źródłem błonnika są warzywa, owoce, pieczywo razowe, kasze, ciemny ryż, makarony pełnoziarniste. Warto też wzbogacić dietę w produkty mleczne takie jak jogurt czy kefir. 

Przyszła mama powinna dużo pić. Najlepiej około dwóch litrów wody dziennie. Oczywiście, najlepiej byłoby także gdyby ograniczyła potrawy tłuste, ciężkostrawne i pikantne. Słodycze i przekąski najlepiej zastąpić daktylami i owocami. W ciąży nie jest wskazany forsowny wysiłek, ale nie oznacza to, że kobieta w ciąży powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Spokojny spacer, pływanie czy aquaaerobik są jak najbardziej zalecane.

Hemoroidy w ciąży a leczenie – sięgnij po Procto-zac!

Choroba hemoroidalna w czasie ciąży i po porodzie ma najczęściej charakter okresowy. Stosuje się wtedy leczenie zachowawcze, które polega na profilaktyce (dieta i aktywność fizyczna). Jeśli objawy są mocno nasilone, wtedy lekarz może zdecydować o zastosowaniu środków farmakologicznych. Warto zawsze mieć w podręcznej apteczce produkty, które wspomogą leczenie hemoroidów. 

Zadaniem leków przeciw hemoroidom jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Podczas leczenia warto sięgnąć po Procto-Zac żel proktologiczny, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i swędzenie, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami.

Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!