Menu Zamknij

Krwawienie z odbytu - o czym świadczy?

Krwawienie z odbytu może być powodowane przez wiele czynników – są one niezwykle zróżnicowane. Może je wywołać pęknięty hemoroid – wcześniej krew pojawia się na papierze lub w kale. Każde krwawienie z odbytu powinno skłonić do pilnej wizyty u lekarzy.

Krwawienie z odbytu: objaw hemoroidów

Nie ma co ukrywać – krwawienie z odbytu najczęściej jest spowodowane przez hemoroidy, czy też, profesjonalniej rzecz ujmując – chorobę hemoroidalną. Choroba ta najczęściej dotyka osoby z zaparciami, biegunkami, prowadzących niezdrowy, siedzący tryb życie, otyłych, jedzących mało błonnika i pijących dużo alkoholu. Hemoroidy mogą być też pierwszym objawem ciąży. Hemoroidy to częsty problem występujący u osób dorosłych i nie są absolutnie powodem do wstydu. Charakteryzują się one także świądem i uczuciem bólu w odbycie. Często jednak choroba ta nie wywołuje żadnego bólu, a o ostrym stanie zapalnym odbytu świadczy jedynie krwawienie. Lekarz rozpoznaje hemoroidy za pomocą badania per rectum – wprowadzając palec do odbytu. Niekiedy diagnostyka musi być pogłębiona przez kolonoskopię. Leczenie choroby hemoroidalnej jest uzależnione od stadium zaawansowania choroby. 

Krwawienie z odbytu a szczeliny odbytu

Uporczywe krwawienie z odbytu mogą być objawami szczelin odbytu. Szczeliny odbytu to linijne pęknięcia błony śluzowe. Nie wiemy, dlaczego powstają, ale występują u osób cierpiących na biegunki oraz niedokrwienia błony śluzowej odbytu. Mogą być też wynikiem urazu. Szczeliny odbytu objawiają się krwotokiem przy oddawaniu stolca. Dodatkowo pacjenci odczuwają silny ból podczas wypróżniania – jest on piekący i ostry. Bóle odbytu mogą utrzymywać się nawet kilka godzin po oddaniu stolca. Pacjenci ze szczelinami odbytu skarżą się także na zaparcia, uczucie mokrego odbytu i śluz. Badanie per rectum w tej sytuacji jest niemożliwe z powodu bólu. Leczenie odbytu polega przede wszystkim na regulacji wypróżnień i stosowaniu diety bogatej w błonnik. Ból można łagodzić nasiadówkami w ciepłej wodzie. 

krwawienie z odbytu

Krwawienie z odbytu a nowotwór

Silne krwawienie z odbytu może być objawem nowotwor – mowa o raku jelita grubego. Częstość występowania nowotworu u kobiet i u mężczyzn jest porównywalna, jednak częściej dotyka mężczyzn. Czynniki, które zwiększają ryzyko tego rodzaju raka, to dieta uboga w błonnik, spożywanie dużej ilości alkoholu, czynniki genetyczne, występowanie raka jelita grubego w rodzinie i napromienienie miednicy. Początek choroby jest niestety bezobjawowy. U pacjetnów pojawia się niedokrwistość, ogólne osłabienie i utrata masy ciały. Objawy tego rodzaju raka to krwawienie z odbytu, ciemny stolec, często zmieszany z krwią. Rak lewej połowy okrężnicy lub rak odbytnicy objawia się świeżą domieszką jasnoczerwonej krwi w stolcu, uczuciem niepełnego wypróżnienia, wzdęciami, bólami brzucha oraz częstym parciem na stolec.

Krwawienie z odbytu nie musi od razu oznaczać poważnej jednostki chorobowej. Może to być po prostu zapalenie jelita grubego lub zwykłe polipy. Warto jednak obserwować swój organizm i nie bagatelizować objawów!

Masz problem z hemoroidami? Sięgnij po Procto-zac żel!

Procto-zac żel to wyrób medyczny w formie żelu proktologicznego z kwasem hialuronowym i opatentowaną formułą nawilżającą oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Zapewnia nie tylko natychmiastowe uczucie złagodzenia pieczenia odbyt, ale też wstrzymuje stan zapalny. Formuła żelu wzbogacona została o Tri-Solve P® –  opatentowaną substancję opartą na ceramidach NS oraz 2% trehalozie. Zapewnia ona możliwość stworzenia bariery ochronnej a tym samym przywrócenie nawilżenia i elastyczności śluzówki odbytu, która chroni ją w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącymi. 

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!