Menu Zamknij

Szczeliny odbytu - podstawowa wiedza

Szczeliny odbytu to nic innego jak po prostu ubytku nabłonka, który wyściela kanał odbytu. Kanał ten nazywa się anodermą i sięga zazwyczaj aż do ujścia zewnętrznego odbytu.

Szczeliny odbytu – charakterystyka

Szczeliny odbytu to bardzo częsta choroba, która zdecydowanie może utrudniać normalne funkcjonowanie! W przypadku ostrego jej przebiegu do pęknięcia odbytu dochodzi podczas oddawania stolca, przy przebiegu przewlekłym – gdy przy niedokrwieniu ściany jelita szczelina nie goi się w ciągu kilku dni. Na powstanie tego typu szczelin mocno narażone są osoby, które cierpią na przewlekłe zaparcia oraz uskarżają się na utrudnioną defekację. Szczelina odbytu powstaje także często u osób, które uprawiają seks analny.

Szczeliny odbytu – objawy  

Główny objaw szczelin odbytu to nasilone krwawienie oraz ból, który nasila się podczas oddawania kału. Podczas badania per rectum pacjent odczuwa niestety ból. Może się zdarzyć, że szczeliny odbytu nie dają żadnych objawów. Razem ze szczelinami odbytu mogą występować także hemoroidy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas diagnozy przebadać pacjenta pod kątem innych chorób.

szczeliny odbytu

Profilaktyka przeciwko szczelinom odbytu

Jak już wskazaliśmy powyżej, szczeliny odbytu są spowodowane zaparciami. Dlatego w ramach profilaktyki warto zadbać o odpowiednią dietę – przede wszystkim odpowiednią ilość błonnika w pokarmach. Dietę bogatą w błonnik powinno się stosować na stałe, bo zapobiega ona nawrotom tej choroby. Oczywiście błonnik to nie wszystko. Należy także unikać potraw, które podrażniają odbyt. Mowa oczywiście o ostrym jedzeniu. W menu osób, dbających o profilaktykę powinny także znaleźć się owoc, warzywa i produkty pełnoziarniste. Ważne jest także pamiętanie o odpowiednim nawodnieniu organizmu – osiem szklanek wody to absolutne minimum. Warto też dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi ciała.

Domowe sposoby na pęknięcia odbytu

Nasiadówki w ciepłej wody to jeden ze sposobów na złagodzenie objawów pęknięcia odbytu. Warto także stosować okłady z naparów z kory dębu. Oczywiście należy bezwzględnie stosować leki przepisane przez lekarza, które przyspieszają procesy gojenia oraz zapobiegają nawrotom choroby. Pacjent absolutnie powinien powstrzymać się od drapania okolic odbytu, bo takie działanie podrażnia uszkodzoną błonę śluzową. Należy stosować także jedynie delikatny i miękki papier toaletowy. Warto rozważyć stosowanie nawilżanych chusteczek do higieny intymnej. Najlepiej wybrać takie z dodatkiem rumianku oraz aloesu. Absolutnie nie należy pamiętać o dokładnej higienie okolic odbytu oraz osuszaniu okolic między pośladkami. Ulgę w bólu spowodowanym przez szczeliny odbytu może przynieść także stosowanie pudrów czy zasypek dziecięcych. 

Szczeliny odbytu – leki

Zadaniem leków, które polecane są po powstaniu szczelin odbytu jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Podczas leczenia warto sięgnąć po Procto-Zac MemeThol® Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i swędzenie, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!