Menu Zamknij

Zaparcia - przyczyny, objawy, profilaktyka

Zaparcia to niestety bardzo częsta dolegliwość. Wydaje się to być dziwne, bo niemal każdy wie, jak jej przeciwdziałać. Cóż, jak się okazuje – wiedzieć, a wprowadzić w życie profilaktykę to dwie różne kwestie. W artykule przybliżymy tematykę zaparć, ich przyczyny oraz profilaktykę.

Zaparcia – czym są?

Zaparcia to dysfunkcja przewodu pokarmowego, która polega na zmniejszeniu częstości wypróżnień oraz problemami z defekacją. O zaparciach możemy mówić, jeśli w ciągu ostatnich trzech miesięcy wystąpiły co najmniej dwa z poniższych objawów: 

  • wysiłek podczas parcia na stolec w ponad 25% defekacji
  • grudkowy lub twardy stolec w ponad 25% defekacji
  • uczucie niepełnego wypróżnienia w ponad 25% defekacji
  • uczucie przeszkody/blokady w obrębie odbytnicy w ponad 25% wypróżnień
  • ręczne zabiegi celem ułatwienia ewakuacji stolca w ponad 25% wypróżnień,
  • mniej niż 3 samoistne wypróżnienia na tydzień.

Zaparcia – jakie rozróżniamy rodzaje?

Zaparcia dzielimy na pierwotne oraz wtórne. Te pierwsze rozwijają się w efekcie czynnościowych zaburzeń funkcjonowania jelita grubego, dna miednicy i zwieracza odbytu. Zaparcia wtórne to natomiast wynik czynników środowiskowych i zewnętrznych takich jak:

  • choroba zapalna jelit,
  • uchyłek jelit,
  • guzy jelita lub inne guzy uciskające na jelito z zewnątrz,
  • niedoczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • przewlekłe choroby nerek,
  • udar mózgu,
  • szczeliny odbytu,
  • hemoroidy,
  • stwardnienie rozsiane.

Zaparcia – objawy i diagnostyka

Objawy zaparć są niezwykle zróżnicowane. Pojawia się wraz z nimi szereg symptomów takich jak uczucie pełności w nadbrzuszu i śródbrzuszu, wzdęcia, odbijanie i mdłości. Mogą pojawić się także brak apetytu, bóle i zawroty głowy, spadek masy ciała, anemia. 

Wstępne rozpoznanie zaparć dokonywane jest w oparciu o wywiad kliniczny i potwierdzenie wstępnych objawów. U osób powyżej 50. roku życia wskazane jest wykonanie kolonoskopii, która ma na celu wykluczenie raka jelita grubego jako przyczyny zaparć.

Zaparcia

Zaparcia – jak je leczyć?

Leczenie zaparć w żadnym wypadku nie powinno polegać na stosowaniu leków przeczyszczających. Ten pozornie szybki sposób na zaparcia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jest to zaledwie działanie doraźne, które może przyczynić się do nasilenia problemu na drodze rozleniwienia jelita. Ponadto leki przeczyszczające sprzyjają powstawaniu odwodnienia organizmu oraz niedoborów pokarmowych. Zalecane jest stosowanie diety bogatej w błonnik oraz picie dużej ilości wody. W ramach profilaktyki warto także pić napar z siemienia lnianego oraz jeść produkty nieprzetworzone. Polecany jest także wysiłek fizyczny.

Leczenie zaparć nie powinno polegać na stosowaniu leków przeczyszczających. Ten pozornie szybki sposób na zaparcia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jest to działanie doraźne, które może przyczynić się do nasilenia problemu na drodze jeszcze większego rozleniwienia jelita. Ponadto leki przeczyszczające sprzyjają powstaniu odwodnieniu organizmu oraz niedoborów pokarmowych. Zalecane jest stosowanie diety bogatej w błonnik, którego doskonałymi źródłami są m. in. suszone owoce, orzechy, warzywa czy produkty pełnoziarniste. Należy jednocześnie pamiętać o piciu dużych ilości wody, gdyż tylko wówczas błonnik pobudzi perystaltykę jelit. Godne polecenia domowe sposoby na zaparcia to napar z siemienia lnianego, dieta bazująca na jak najmniej przetworzonych produktów, a także ćwiczenia. Na zaparcia to na pewno zadziała.

Lactinova® błonnik – niezawodny sposób na zaparcia

Dodaj do swojej codziennej rutyny  Lactinova® błonnik. Ta żywność specjalnego przeznaczenia medycznego zawiera błonnik z drzewa akacji Fibregum™ – jest pozyskiwany ze starannie wyselekcjonowanego soku gumy akacjowej wydzielanego z łodyg i gałęzi drzew akacjowych.

Wykazuje wysoką tolerancję jelitową i sprawi, że zaparcia znikną!

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!