Menu Zamknij

Rodzaje (stadia) hemoroidów - czym się różnią?

Czym jest choroba hemoroidalna potocznie zwana hemoroidami? Otóż: zacznijmy od początku. Od początku czyli… hemoroidów. Ma je każdy z nas. Tak, tak. Każdy. Są to guzki, które znajdują się w okolicach odbytu i napełniają się krwią. W potocznym języku hemoroidami nazywa się chorobę hemoroidalną, czyli stan, w którym guzki te stają się przekrwione i bolesne, jest to sytuacja patologiczna i niestety nie jest przyjemna. 

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy prowadzą do szeregu nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim są to problemy z wypróżnieniem oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Podczas podcierania się po oddaniu kału na papierze może pojawić się krew. Krew może występować także w stolcu. Ponadto hemoroidom towarzyszą ból, świąd, pieczenie oraz poczucie dyskomfortu.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyn powstawania jest wiele i dotyczą one (stety!) czynników, na które mamy wpływ. Wiążą się z mało aktywnym stylem życia, nieprawidłową dietą (bogatą w niezdrowe jedzenie, fastfoody i gazowane napoje). Hemoroidy mogą mieć także przyczyny związane z pewnymi stanami fizjologicznymi. Mowa o ciąży, porodzie, podeszłym wieku. 

Hemoroidy – rodzaje

Generalnie wyróżniamy hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytu, zewnętrzne na zewnątrz. Dodatkowo istnieje dokładniejsza, czterostopniowa skala klasyfikacji hemoroidów w zależności od stopnia zaawansowania hemoroidów:

– I stopień – to powiększone guzki krwawnicze, które nie wypadają poza światło odbytu,
– II stopień – powiększone guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz podczas wypróżniania, ale cofają się do wnętrza odbytu,
– III stopień – powiększone guzki krwawnicze wypadają podczas wypróżniania, jednak nie cofają się samoistnie do światła odbytu, można wprowadzić je ręcznie do wnętrza odbytu,
– IV stopień – w okolicy odbytu obecne są powiększone hemoroidy, nie można ich cofnąć do światła odbytu, znajdują się cały czas na zewnątrz.

hemoroidy

Hemoroidy – jak je leczyć?

W przypadku leczenia choroby hemoroidalnej nie ma znaczenia, jaka przyczyna doprowadziła do rozwoju choroby. W przypadku hemoroidów I i II stopnia zazwyczaj wystarczające jest zastosowanie leczenia zachowawczego, w pozostałych stopniach często wymagane jest 

W przypadku hemoroidów bardzo ważna jest profilaktyka, która obejmuje ruch w ciągu dnia oraz zdrową dietę. Oto podstawowe zasady, które maksymalnie minimalizują ryzyko powstawania hemoroidów:

  1. Aktywność! Tylko odpowiednia dawka codziennej aktywności fizycznej zapewnia ochronę przed hemoroidami. Jest ona także niezbędna podczas utrzymania prawidłowej masy ciała, a ta ma znaczący wpływ na hemoroidy oraz wiele innych chorób.
  2. Zdrowa dieta! Co to znaczy zdrowa? Przede wszystkim bogata w błonnik: ziarna, warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Osoby, którym zależy na braku hemoroidów powinny unikać używek i słodyczy o działaniu zapierającym: mocnej herbaty, kawy i czekolady.
  3. Nawodnienie! Wypijanie odpowiedniej ilości płynów pozwala utrzymać odpowiednią przemianę materii i zapobiega zaparciom.
  4. Unikanie długiego siedzenia! Warto podczas pracy biurowej robić sobie krótkie przerwy i wstawać co jakiś czas z łóżka.
  5. Korzystanie z toalety, gdy naprawdę wymaga tego sytuacja. Długie siedzenie w toalecie i napieranie, by się wypróżnić sprzyja powstawaniu hemoroidów.
  6. Dbanie o higienę. Tutaj chyba nie trzeba niczego wyjaśniać, prawda?`

Gdy hemoroidy się pojawią warto sięgnąć po wyroby medyczne, które złagodzą dolegliwości z nimi związane. Podczas leczenia warto sięgnąć po Procto-Zac® MemeThol® Barrier Spray, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i swędzenie, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Warto stosować też żel proktologiczny z kwasem hialuronowym np. Procto-zac® żel. Zapewnia on natychmiastowe uczucie komfortu, łagodzi ból, uczucie pieczenia i świądu śluzówki odbytnicy i odbytu.

Hemoroidy to nie jest żaden powód do wstydu! Lepiej zacząć je leczyć jak najwcześniej dlatego, jeśli tylko podejrzewasz u siebie tę dolegliwość, to czym prędzej udaj się do lekarza.

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie