Menu Zamknij

Fizjologia hemoroidów - hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne.

Hemoroidy są rozszerzeniami żył odbytnicy lub odbytu. Objawiają się one w postaci guzków i powodują ból, swędzenie, pieczenie i krwawienie. Ich przyczyn jest kilka: zaparcia, ciąże, siedzący tryb żyć, niezdrowa dieta, zmiany chorobowe. Hemoroidy pojawiają się po prostu wtedy, gdy występuje wzrost ciśnienia odbytu. Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów według ich lokalizacji w obrębie odbytu. Czym one się charakteryzują?

Hemoroidy zewnętrzne 

Hemoroidy zewnętrzne znajdują się w zewnętrznym splocie hemoroidalnym, to znaczy poniżej połączenia odbytu z odbytnicą, są widoczne niemal gołym okiem. Ten rodzaj hemoroidów nie powoduje  zwykle krwawień, bo są one pokryte skórą, co zapobiega niekontrolowanym krwawieniom. Krwawienie może zostać wywołane podczas wielkiego wysiłku np. defekcyjnego. W jego wyniku powstaje zakrzep, a pacjent może poczuć liliowo-niebieski guzek w okolicy odbytu. Gdy guzek pęknie, to wtedy powoduje krwawienie.

 

Hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się we wnętrznym splocie hemoroidalnym, to znaczy, że szukać należy ich w dolnej części odbytnicy i powyżej odbytu. Są one pokryte błoną śluzową, a nie skórą, tak jak te zewnętrzne. Bardzo często krwawią i są bolesne.

hemoroidy

Hemoroidy – jakie są ich objawy?

Zarówno w przypadku hemoroidów zewnętrznych jak i wewnętrznych objawy są zasadniczo takie same. Jeśli zauważyłeś u siebie:

– twarde i wrażliwe guzy w okolicy odbytu,

– krwawienie podczas oddawania kału,

– ból odbytu i swędzenie, zwłaszcza podczas wypróżniania lub siedzenia,

– uczucie niepełnego wypróżnienia,

– trudności z oddawaniem kału,

to najprawdopodobniej cierpisz na chorobę hemoroidalną nie bagatelizuj tego! Długo nieleczone hemoroidy mogą być naprawdę paskudne w skutkach.

Często spotykamy się z przekonaniem, że hemoroidy  to coś wstydliwego, co nie dotyczy wielu osób. Nieprawda! Na hemoroidy cierpi niemal co drugi Polak, a wiele osób woli cierpieć i znosić ból, niż udać się do lekarza oraz zastosować odpowiednią profilaktykę.

Hemoroidy – jak je leczyć?

Zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto skupić się na profilaktyce i zwalczać zaparcia. Jak to zrobić? Kieruj się tymi zasadami.

1. Przestrzegaj zrównoważonej diety bogatej w błonnik, zwiększając spożycie warzyw i owoców.

2. Unikaj jedzenia produktów wytwarzających gaz i tłuste potrawy.

3. Pij dużo wody w ciągu dnia.

4. Ruszaj się.

5. Ustal stabilny harmonogram posiłków i nie opóźniaj czasu, aby przejść do łazienki.

6. Jeśli jednak pojawią się hemoroidy, koniecznie zacznij je leczyć!

Sięgnij po preparaty, które są polecane w przypadku leczenia choroby hemoroidalnej. Szczególnie mocno polecamy Ci sięgnięcie po Procto-Zac MemeThol® Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Złagodzi on ból i świąd oraz zmniejszy obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to skonsultuj się z lekarzem. Może to być zwykły lekarz pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on badanie, zdiagnozuje, czy cierpisz na hemoroidy i pokieruje Cię dalej.

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!