Jak się przygotować do wizyty u proktologa i jak się przygotować do badania?
Jak się przygotować do wizyty u proktologa i jak się przygotować do badania?
Wizyta u proktologa nie jest tak straszna, jak ją malują! Naprawdę! Poniżej przedstawiamy jej szczegóły oraz wyjaśniamy, jak powinieneś się do niej przygotować.
Wizyta u proktologa – wiedza podstawowa
Nie, wizyta u proktologa nie musi być nieprzyjemnym przeżyciem. Grunt to odpowiednie przygotowanie, w końcu jest to taki sam lekarz, jak każdy inny. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, jak powinieneś się do niej przygotować, zastanówmy się, czym właściwie zajmuje się proktolog.
Wizyta u proktologa – o co chodzi?
Proktolog to po prostu lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka pokarmowego: odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. To on poradzi sobie nie tylko z hemoroidami, ale także ropniem okołoodbytnicznym, problemami ze szczeliną odbytu czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Jeśli więc cierpisz na biegunki lub zaparcia, masz wrażenie, że jesteś wiecznie wzdęty, a na papierze podczas korzystania z toalety zauważasz krew lub śluz, to… czym prędzej odwiedź proktologa! Nie ma co zwlekać, odwlekanie wizyty niczego nie polepszy, a może sprawić, że leczenie będzie bardziej bolesne i droższe.
Wizyta u proktologa – jak się przygotować?
Przede wszystkim dzień przed badaniem u proktologa powinieneś dużo pić, unikać jedzenia dań ciężkostrawnych i stawiać raczej na lekkie posiłki, najlepiej płynne. Warto także zastanowić się nad kwestiami, o które lekarz na pewno Cię zapyta: jak wyglądają Twoje nawyki żywieniowe, jaki prowadzisz tryb życia, jaką dietę stosujesz oraz czy jadasz regularnie.
Badanie per rectum
Po przeprowadzeniu wywiadu proktolog przeprowadzi badanie per rectum. Palcem zbada Twój odbyt, kanał odbytu i odbytnicę. Pozwoli ono ocenić stan tych części ciała. Jeśli będzie miał jakieś wątpliwości, co do Twojego zdrowia, to zleci Ci badania dodatkowe, takie jak kolonoskopia, USG czy rentgen jelita. Może także polecić Ci wykonać test na krew utajoną lub laboratoryjne badanie krwi i kału oraz anoskopię. Raczej nie skieruje Cię na rektoskopię, czyli badanie w trakcie którego pobiera się wycinki tkanek do dalszego badania histopatologicznego. Przed udaniem się na te badania powinieneś wcześniej się wypróżnić. W tym celu dwukrotnie wykonaj wlewkę doodbytniczą z gotowego preparatu, pierwszą na pięć godzin przed wykonaniem zabiegu, drugą na dwie godziny przed przyjściem na zabieg.
W przypadku chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego tak samo jak w przypadku wszystkich innych schorzeń, najważniejszy jest czas reakcji po pojawieniu się pierwszych objawów. Nie bagatelizuj ich! Same nie znikną! Jeśli masz problemy z wypróżnianiem się lub zauważyłeś jakiekolwiek inne, niepokojące sygnały, czym prędzej zgłoś się do proktologa.Wizyta u niego to nic strasznego, naprawdę.
Lekarz proktolog na pewno przepisze Ci leki. Ich zadaniem jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia.
Podczas leczenia hemoroidów sięgnij po Procto-Zac MemeThol® Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Nie tylko łagodzi on ból i świąd, ale też zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami.
Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!