Leczenie zachowawcze hemoroidów – czy ma ono w ogóle sens? Spojlerujemy od razu – tak ma! Na czym jednak polega? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Leczenie zachowawcze hemoroidów – czym jest?
Leczenie zachowawcze hemoroidów to nic innego jak normalizacja wypróżnień i zapobieganie zaparciom. Jak łatwo się domyślić opiera się w dużej mierze na modyfikacji stylu życia. Pacjentom, którzy próbują wdrożyć leczenie zachowawcze hemoroidów zaleca się zmianę diety na taką, która będzie bogatoresztkowa, wypełniona błonnikiem oraz przynajmniej dwoma litrami wody. Najlepiej aby pacjent wypijał szklankę przegotowanej wody przed każdym posiłkiem, bo pobudza to perystaltykę jelit. Bardzo dobre efekty daje także częste przyjmowanie małych posiłków o tych samych porach. Odradza się podczas tego typu leczenia przyjmowanie leków przeczyszczających, bo ich działanie jest absolutnie doraźne. Należy także unikać potraw wywołujących podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego. Mowa o ostrych przyprawach, alkoholu i innych używkach.
Leczenie zachowawcze hemoroidów – a co ze stylem życia?
Leczenie zachowawcze hemoroidów obejmuje także zmianę złych nawyków życiowych. Mowa oczywiście o długim przebywaniu w toalecie, prowadzeniu siedzącego trybu życia oraz braku aktywności fizycznej. Bez wdrożenia tych zmian nawet najbardziej wyrafinowana i najzdrowsza dieta nie przyniesie odpowiednich efektów.
Czy coś jeszcze?
Nasiadówki mogą stanowić uzupełnienie metod leczenia miejscowego. Ciepło zmniejsza obrzęk tkanek i napięcie zwieraczy przy zakrzepicy i stanach zapalnych. Jeśli do nasiadówek dodajemy zioła o działaniu antyseptycznym i ściągającym, to takie działanie może skutecznie złagodzić skutki choroby hemoroidalnej.
Co z innymi lekami?
Leczenie zachowawcze hemoroidów można wspomóc stosowaniem maści w postaci żeli lub sprayów.
Zadaniem preparatów, które polecane są po powstaniu szczelin odbytu jest niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Warto wtedy sięgnąć po Procto-Zac MemeThol® Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Złagodzi on ból i świąd oraz zmniejszy obrzęk i będzie chronił podrażniony odbyt przed mikroorganizmami.
Leczenie zachowawcze hemoroidów może okazać się w pełni wystarczające u pacjentów z I i II stopniem tej choroby. Dzięki niemu można uniknąć zabiegów inwazyjnych, które często są bolesne lub ryzykowne.
Hemoroidów absolutnie nie należy bagatelizować. Jeśli wdrażasz leczenie zachowawcze bez konsultacji z lekarzem, to popełniasz ogromny błąd. Tylko lekarz jest w stanie przeprowadzić badanie Twojej szczeliny odbytu oraz ocenić jej stan. Nie wstydź się pójść do niego po poradę: na pewno Cię nie wyśmieje ani nie będzie próbował wmówić Ci, że hemoroidy to powód do wstydu. Gdy tylko zauważysz u siebie krwawienie po oddaniu kału, ból, świąd lub nieprzyjemne pieczenie, to czym prędzej zapisz się na wizytę kontrolną. Badanie hemoroidów wcale nie jest, wbrew mitom powielanym przez osoby niedoświadczone, bolesne czy wstydliwe. To normalne badanie jak każde inne.
Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!