Menu Zamknij

Aktywność fizyczna - nasze top5 pomysłów na nowy rok

Czy należysz do osób, które chciałyby w nowym roku postawić na aktywność fizyczną, ale nie wiedzą od czego zacząć? Świetnie się składa! Ruch to samo zdrowie! Gwarancja utrzymania prawidłowej wagi ciała, dobrego nastroju oraz obniżenia ryzyka hemoroidów! Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć pomysłów na to, jaki ruch możesz wprowadzić do swojego życia. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Aktywność fizyczna – poranna gimnastyka

Poranne ćwiczenia to prosty sposób na wdrożenie w swoje ciało nawyku i potrzeby ruchu. Wystarczy dosłownie 10-15 minut zaraz po wstaniu. Możesz ćwiczyć dowolne sekwencje ruchów, a każde ćwiczenie po prostu powtórz kilkanaście razy. Brakuje Ci pomysłów? Oto przykładowa gimnastyka:

 • krążenie stóp w prawo i w lewo 8 razy lewa i 8 razy prawa,
 • krążenie nóg w stawach kolanowych na zmianę,
 • przysiady,
 • krążenie bioder,
 • wypychanie bioder w prawo, w lewo, do przodu i do tyłu,
 • krążenie klatki piersiowej i wypychanie jej analogicznie do ćwiczenia z biodrami,
 • praca barkami przez – krążenie do przodu i do tyłu oraz ruchy proste góra – dół, przód – tył,
 • wymachy rąk,
 • brzuszki,
 • deska tradycyjna przez 30 sekund,
 • deska bokiem przez 30 sekund.
Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna – bieganie

Żyjemy w świecie, w którym większość z nas spędza dużo czasu siedząc. Czy to przy komputerze, czy telewizorze, czy przy kierownicy. Nie ma się co dziwić, że hemoroidy to prawdziwe przekleństwo ludzi XXI wieku! Bieganie to znakomity trening dla całego ciała. Możesz zacząć je uprawiać w dowolnym momencie swojego życia. Nie tylko dotlenisz każdy centymetr ciała, ale też rozruszasz mięśnie. Warto pamiętać, że bieganie to tani sport: potrzebujesz jedynie stanika (jeśli jesteś kobietą) oraz butów. 

 

Aktywność fizyczna – ćwiczenia cardio

Ćwiczenia cardio to każda aktywność fizyczna, która składa się z cyklu kilku lub kilkunastu ćwiczeń ruchowych. Są one powtarzane kilkanaście razy jedno po drugim. Taki ruch jest bardziej intensywny dla organizmu niż codzienny spacer. Aby ćwiczenia cardio przynosiły rezultaty w postaci spalanej tkanki tłuszczowej czy obniżenia ryzyka hemoroidów, należy wykonywać je przez 30-60 minut jednorazowo. Wzdrygasz się na samą myśl o ćwiczeniach tego typu? Zacznij… tańczyć!  na youtube znajdziesz mnóstwo ćwiczeń typu cardio dance.

Aktywność fizyczna to też spacery

Boisz się, że nie podołasz, jeśli wprowadzisz od razu bardzo intensywny ruch? Zacznij od spacerów! Już 30 minut dziennie pobudzi krążenie krwi, dotleni organizm oraz sprawi, że poczujesz endorfiny! Osoby, które dużo spacerują rzadziej chorują na żylaki odbytu. Staraj się każdego dnia zrobić przynajmniej osiem tysięcy kroków.

 

Aktywność fizyczna – pływanie

Pływanie to najbardziej angażujące ćwiczenie ze wszystkich. Zmusza do pracy każdy centymetr ciała, każdy mięsień oraz ścięgno. Jeśli lubisz i umiesz pływać koniecznie zapisz się na najbliższy basen. Pływanie jest bardzo bezpiecznym sportem, dlatego nie musisz obawiać się o kontuzję. 

Nie ma znaczenia, jak pływasz. Żabka, kraul, na plecach… wybierz ten styl, który lubisz!

Każdy ruch to zdrowie i mniejsze ryzyko hemoroidów. Pamiętaj o tym!