Menu Zamknij

Hemoroidy - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu to problem, który dotyka lub dotknie co drugiego Polaka. Na ich temat funkcjonuje więc wiele mitów – dzisiaj rozprawimy się z najpopularniejszymi z nich!

Czy hemoroidy są zaraźliwe?

Jest to oczywiście fałsz. Nie da się zarazić hemoroidami, choć oczywiście złe nawyki dotyczące diety i stosunku do aktywności fizycznej przekładają się na to, że rodzice przekazują swoim dzieciom zachowania, które prowadzą do powstawania hemoroidów.

Hemoroidy a profilaktyka – czy zdrowa dieta i aktywność fizyczna są wystarczające?

Tak, dieta bogata w błonnik (zawierająca warzywa, owoce, nieprzetworzone produkty, razowe pieczywo i makarony) w połączeniu z aktywnością fizyczną, to najskuteczniejsze sposoby zapobiegania żylakom odbytu. Nie musisz oczywiście ćwiczyć zawodowo – wystarczy, jeśli każdego dnia wyjdziesz na spacer lub lekko poćwiczysz w domu. 

Czy hemoroidy można leczyć jedynie operacyjnie?

Leczenie operacyjne hemoroidów to ostateczność – chirurg interweniuje dopiero w momencie, kiedy ich stan jest bardzo zaawansowany. Właśnie dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała i dbanie o profilaktykę. Jeśli tylko zauważysz u siebie objawy hemoroidów – niezwłocznie wdróż leczenie!

Jakie są objawy hemoroidów?

Hemoroidy mogą pozostać bezobjawowe, jednak nie zawsze tak się dzieje. Najczęstsze ich objawy to krwawienie z odbytu, dyskomfort podczas wypróżniania, pieczenie, ból (nawet w przypadku stolca o małej objętości) oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.

hemoroidy

Czy mając hemoroidy mogę uprawiać seks?

Hemoroidy nie przeszkadzają w penetracji. Problematyczny może być jedynie seks analny – stosunek może być bolesny, więc zaleca się, by na czas leczenia zrezygnować z tego rodzaju zbliżeń. 

Czy cierpiąc na żylaki odbytu mogę uprawiać sport?

Jak najbardziej możesz uprawiać sport: spacerowanie, bieganie, pływanie. Lepiej unikać jazdy na rowerze i podnoszenia ciężarów, bo mogą one prowadzić do pogorszenia się stanu hemoroidów.

Czy hemoroidy mogą nawrócić po wyleczeniu?

Hemoroidy mogą niestety nawrócić. Właśnie dlatego tak ważne jest wyeliminowanie czynników ryzyka – niezdrowej diety oraz braku aktywności fizycznej.

Czy istnieją czopki na hemoroidy?

Jak najbardziej możesz stosować czopki na hemoroidy. Procto-zac Relief to czopki doodbytnicze o działaniu emoliencyjnym i humektantowym, wskazane dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działają nawilżająco i ochronnie oraz wspomagają naprawę nabłonka odbytu, sprzyjając cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień. Procto-zac Relief zawierają kurkumę, która działa przeciwzapalnie także w przypadku chorób jelit czy prostaty. Mają naturalny skład i są Twoją bronią w walce z hemoroidami!