Menu Zamknij

Seks analny a występowanie hemoroidów

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, ma każdy z nas. Znajdują się one na końcu jelita grubego, tuż nad kanałem odbytu. Gdy powiększają się i napełniają krwią, mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Na potrzeby poniższego artykułu przyjmiemy jednak nomenklaturę niemedyczyną i będziemy nazywać ten stan hemoroidami.

Czy hemoroidy to już pandemia?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaobserwowaliśmy istną pandemię hemoroidów! Odpowiada za to jednak nie ewolucja, lecz rozwój cywilizacyjny człowieka. Siedzimy, niewiele uprawiamy sportu, jemy niezdrowo, często sięgamy po przekąski, mamy nadwagę… wszystkie te czynniki sprzyjają powstawaniu hemoroidów. Mało tego – niemal cały czas siedzimy! Przed laptopem, komputerem, w pracy, przed telewizorem…

Łatwo się domyślić, że na hemoroidy najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, korporacyjni kierowcy, przedstawiciele handlowi, informatycy oraz gracze. Często oni nie tylko dużo siedzą, ale też mają rozleniwione jelita.

Oczywiście, w przypadku tej przypadłości geny także nie są bez znaczenia, jednak ich wpływ jest daleko mniejszy niż tryb życia. Pracy zmienić nie możemy, ale możemy zadbać o swoją dietę: jeść produkty bogate w błonnik i przyjmować około 2-3 litry płynów dziennie. Możemy też zacząć więcej ruszać się w ciągu dnia.

Hemoroidy

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy dają bardzo charakterystyczne objawy. Są nimi: świąd, pieczenie okolic odbytu, mokry odbyt, brudna bielizna, ślad krwi na papierze po oddaniu stolca. Niestety, hemoroidy mocno wpływają na pogorszenie jakości naszego życia. Mogą także zagrażać naszemu życiu. Pierwszym etapem w leczeniu hemoroidów jest wizyta u lekarza, który za pomocą badania klinicznego oraz ewentualnych badań dodatkowych ustali, z jaką przypadłością mamy do czynienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ chorzy powszechnie interpretują wszystkie objawy związane z okolicą odbytu jako chorobę hemoroidalną. Tymczasem nie zawsze tak jest. Niektóre schorzenia nowotworowe mogą dawać objawy podobne do objawów guzków krwawniczych. W tej sytuacji opóźnianie prawidłowego rozpoznania może mieć bardzo poważne następstwa i skutkować nawet śmiercią.

Hemoroidy a seks analny

Czy hemoroidy wpływają na seks analny? A może odwrotnie: czy mogą być skutkiem jego uprawiania? 

Seks analny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przeniesienia pomiędzy partnerami zakażenia wirusowym zapalenia wątroby typu B i C oraz oczywiście wirusa HIV. Niestety, mikrouszkodzenia śluzówki odbytnicy powstające podczas analnych ekscesów zwiększają ryzyko rozwinięcia się wszelkich stanów zapalnych, ropni oraz powstawania szczeliny odbytu. Obecny stan wiedzy medycznej nie potwierdza jednak, by istniał jakikolwiek wpływ tego typu kontaktów seksualnych na guzki krwawnicze odbytu.

Procto-Zac® MemeThol® Barrier Spray – remedium na hemoroidy

Procto-Zac® MemeThol® Barrier Spray na hemoroidy to wyrób medyczny przeznaczony do leczenia objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Łagodzi on ból i świąd oraz zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Jest przetestowany i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Substancja czynna w Procto-Zac® Memethol Barrier Spray aktywuje receptory TRPM8 na nerwach czuciowych i układzie naczyniowym, wywołuje tym samym uczucie chłodu. To uruchamia syntazę tlenku azotu w komórkach nabłonka, a ten przenika do komórek mięśniowych i rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponieważ krążenie krwi jest przyspieszone, skrzeplina występująca wewnątrz wypadania zaczyna ustępować. Spray jest bardzo wygodny w użyciu – możesz zawsze mieć go przy sobie i użyć nawet jeśli jesteś w podróży.