Menu Zamknij

Choroba hemoroidalna - powikłania

Zbagatelizowana, zaawansowana choroba hemoroidalna może wiązać się z wieloma przykrymi i uprzykrzającymi życie powikłaniami. Wyróżniamy powikłania związane z samą chorobą hemoroidalną i jej zaawansowaniem jak i powikłania pooperacyjne. Warto również pamiętać o potencjalnych powikłaniach zbyt długo lub nieprawidłowo stosowanych leków stosowanych w objawowej chorobie hemoroidalnej.

Nieleczona choroba hemoroidalna – powikłania ogólnie

W przypadku nieleczonej choroby i związanej z tym nasileniem dolegliwości oraz postępującym jej zaawansowaniem, może dojść do niedokrwistości związanej z utratą krwi. Powtarzające się krwawienia w dłuższym okresie mogą doprowadzić nawet do anemii. Jak rozpoznać anemię? Charakteryzuje ją przewlekłe zmęczenie, niska tolerancja w stosunku do wysiłku oraz bezsenność. U osób starszych, obciążonych innymi chorobami np. sercowo-naczyniowymi, anemia może prowadzić do poważnych zaburzeń. Choroba hemoroidalna w stopniu III oraz IV może predysponować do zakrzepu wypadniętych hemoroidów oraz martwicy. Stadium IV może spowodować nawet trwałe osłabienie aparatu zwieraczowego, które finalnie prowadzi do jego niewydolności i problemów z nietrzymaniem gazów lub stolca.

Choroba hemoroidalna – powikłania pooperacyjne

Powikłania pooperacyjne stanowią osobną kwestię. Na całe szczęście przy zachowaniu kanonów sztuki przeprowadzania zabiegów proktologicznych, ale także podporządkowaniu się przez pacjentów zaleceniom pooperacyjnym, powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Do najczęstszych należą: krwawienia pooperacyjne, zakażenie miejsca operowanego, zwężenie odbytu, nietrzymanie stolca. 

Choroba hemoroidalna

Choroba hemoroidalna – powikłania związane ze stosowaniem leków

Jeśli stosujesz leki przeciw hemoroidom nie konsultując ich z lekarzem lub farmaceutom lub jeśli stosuje się je niezgodnie z potrzebami i np. stopniem hemoroidów. To bardzo duży błąd. Stosowanie zbyt długo np. miejscowych preparatów sterydowych może doprowadzić do miejscowych powikłań w postaci ścieńczenia a nawet zaniku skóry. 

Hemoroidy – jak się ich pozbyć?

Jeśli hemoroidy pojawiły się u Ciebie (lub po prostu je podejrzewasz), to nie panikuj. Jak najszybciej zapisz się do lekarza i sięgnij po sprawdzone środki antyhemoroidalne do stosowania miejscowego. Przyniosą ci one ulgę przy podrażnieniach i przyspieszą gojenie. Pamiętaj, by wybierać jedynie te sprawdzone. Co Ci polecamy?

Procto-zac żel to wyrób medyczny w formie żelu proktologicznego z kwasem hialuronowym i opatentowaną formułą nawilżającą oraz olejkiem z drzewa herbacianego zapewnia nie tylko natychmiastowe uczucie złagodzenia pieczenia odbyt, ale też wstrzymanie stanu zapalnego. Formuła żelu wzbogacona została o Tri-Solve P® –  opatentowaną substancję opartą na ceramidach NS oraz 2% trehalozie. Zapewnia ona możliwość stworzenia bariery ochronnej a tym samym przywrócenie nawilżenia i elastyczności śluzówki odbytu, która chroni ją w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącymi. 

Procto-zac Relief to czopki doodbytnicze o działaniu emoliencyjnym i humektantowym, wskazane dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działają nawilżająco i ochronnie oraz wspomagają naprawę nabłonka odbytu, sprzyjając cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień. Procto-zac Relief zawierają kurkumę, która działa przeciwzapalnie także w przypadku chorób jelit czy prostaty. Mają naturalny skład i są Twoją bronią w walce z hemoroidami!

Dobór specyfiku zależy od Twoich preferencji oraz stopnia i rodzaju hemoroidów. Masz wątpliwości, co do wyboru? Skonsultuj je z lekarzem lub farmaceutą!