Menu Zamknij

Hemoroidy - fakty i mity

Hemoroidy to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie, a jej objawy mogą być uciążliwe i wpłynąć na codzienne życie. Często bywają niestety bolesne oraz uprzykrzające funkcjonowanie. W tym artykule postaramy się rozwiać niektóre mity związane z żylakami odbytu i przedstawić fakty na ich temat. Zapraszamy do lektury!

Hemoroidy – czym są?

Hemoroidy to pęczki naczyń krwionośnych znajdujące się w obrębie odbytu i odbytnicy. Często mylone są z guzkami krwawniczymi, które są zlokalizowane w dolnej części odbytnicy i wywołują podobne objawy. Hemoroidy są chorobą, która może wystąpić u każdego człowieka, bez względu na wiek i płeć. W wyniku zaburzeń zbiera się w nich krew, która pęcznieje i powoduje ucisk, ból i krwawienia. Absolutnie nie są powodem do wstydu, bo nie wynikają z zaniedbania!

Mit numer 1 – hemoroidy to problem TYLKO osób w podeszłym wieku

Mitem jest to, że hemoroidy są chorobą dotykającą wyłącznie osób starszych, które nie pracują fizycznie. Fakt jest jednak taki, że mogą one pojawić się u osób w każdym wieku, ale to prawda, że są częstsze u osób starszych. Powód jest prozaiczny. Ruszają się one mniej, niż osoby młode oraz cierpią często na osłabienie mięśni i więzadeł w okolicach odbytu, co prowadzi do wypadania pęczków naczyń krwionośnych.

Mit numer 2 – hemoroidy wynikają z siedzącego trybu życia

Innym powszechnym mitem jest to, że hemoroidy są wynikiem siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Brak ruchu może oczywiście wpłynąć na rozwój tej choroby, ale nie jest to jedyna przyczyna jej występowania. Inne czynniki, takie jak niezdrowa dieta, zaparcia, ciąża czy otyłość lub po prostu nadwaga, również są czynnikami ryzyka. 

hemoroidy

Mit numer 3 – hemoroidy są nieuleczalne

Wiele osób uważa, że hemoroidy to choroba nieuleczalna, ale jest to na całe szczęście kolejny mit. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie może skutecznie zlikwidować objawy choroby. W przypadku cięższych przypadków stosuje się zabiegi chirurgiczne, choć oczywiście jest to ostateczność. 

Mit numer 4 – leczenie chirurgiczne hemoroidów polega na ich usunięciu

Wiele osób wierzy w to, że jedynym sposobem leczenia hemoroidów jest chirurgiczne ich usunięcie. Istnieje wiele metod leczenia, takich jak leki, dieta, ćwiczenia fizyczne oraz codziennych ruch. Warto postawić na profilaktykę, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mit numer 5 – leczenie hemoroidów jest bardzo drogie

Specyfiki przeciw hemoroidom różnią się między sobą ceną oraz działaniem. Warto podczas leczenia postawić na produkty sprawdzone, polecane oraz łatwo dostępne w każdej aptece. Procto-zac Relief czyli czopki doodbytnicze o działaniu emoliencyjnym i humektantowym, wskazane dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działają nawilżająco i ochronnie oraz wspomagają naprawę nabłonka odbytu, sprzyjając cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień. Procto-zac Relief zawierają kurkumę, która działa przeciwzapalnie także w przypadku chorób jelit czy prostaty. Mają naturalny skład i są Twoją bronią w walce z hemoroidami!