Menu Zamknij

Zaparcia - czym są i jak ich unikać?

Czym są zaparcia? To stan, w którym przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Zdrowa osoba powinna oddawać stolec każdego dnia, dlatego jeśli nie byłaś dziś w toalecie, to bardzo możliwe, że ten problem dotyczy także Ciebie. Nie jest to żaden powód do wstydu! Na zaparcia cierpi aż 20% Polaków! 

Zaparcia – czym się charakteryzują?

Zaparcia definiuje się jako przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego. Ich konsekwencją są problemy z wydalaniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Reasumując: to czas, w którym nie zjawiasz się w toalecie na dłuższe posiedzenia. Z punktu widzenia technicznego, na skutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu. Stolec zmniejsza więc swoją objętość i staje się twardszy oraz bardziej zbity.  Trudniej jest go wydalić, bywa to nawet bardzo bolesne.

zaparcia

Zaparcia – czym są powodowane?

Nie można wyróżnić jednej przyczyny zaparć. Lekarze najczęściej wymieniane czynniki takie jak:

  • spożywanie zbyt małej ilości błonnika w postaci np. warzyw i owoców,

  • picie zbyt małej ilości płynów (zdrowy człowiek powinien sięgać po min. 2 litry wody dziennie),

  • siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna,

  • ciąża

  • odwlekanie pójścia do toalety mimo odczuwania takiej potrzeby,

  • hemoroidy wewnętrzne lub zewnętrzne,

  • nadmiar stresu i zaburzenia lękowe.

To nie wszystko! Zaparcia mogą pojawić się także w wyniku zmian w codziennej rutynie np. podczas podróży. 

Zaparcia to także skutek chorób takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub porfiria, choroby układu nerwowego (choroba Parkinsona, choroba Hirschsprunga (brak zwojów nerwowych w końcowym odcinku jelita grubego), stwardnienie rozsiane). Mogą powodować je także niektóre leki –  np. opioidy, preparaty przeciwdrgawkowe i leki obniżające ciśnienie krwi.

Zaparcia – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów zaparć:

  • Zaparcia przypadkowe – powstają w wyniku czynników losowych takich jak np. podróż.
  • Zaparcia krótkotrwałe – to stan okresowy i nawracający. Mieszają się naprzemiennie z etapami prawidłowego wypróżniania się. 
  • Zaparcia przewlekłe – są również określane nawykowymi lub atonicznymi. Wiążą się ze stylem życia: kiepską dietą, niską aktywnością fizyczną oraz niewystarczającym nawodnieniu organizmu.

Jedyny sprawdzony sposób na zaparcia – Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95

Błonnik rozpuszczalny to naturalny sprzymierzeniec w walce z zaparciami. Wiemy, że w dzisiejszym, zabieganym świecie trudno dbać o jego prawidłową podaż, dlatego warto wesprzeć się suplementami. Składnik ten jest niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków (mowa o gazach i wzdęciach). 

Już dziś sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95. Ta żywność specjalnego przeznaczenia medycznego jest dostępna w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają  laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C. 

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!