Zaparcia - czym są i jak ich unikać?
Czym są zaparcia? To stan, w którym przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Zdrowa osoba powinna oddawać stolec każdego dnia, dlatego jeśli nie byłaś dziś w toalecie, to bardzo możliwe, że ten problem dotyczy także Ciebie. Nie jest to żaden powód do wstydu! Na zaparcia cierpi aż 20% Polaków!
Zaparcia – czym się charakteryzują?
Zaparcia definiuje się jako przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego. Ich konsekwencją są problemy z wydalaniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Reasumując: to czas, w którym nie zjawiasz się w toalecie na dłuższe posiedzenia. Z punktu widzenia technicznego, na skutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu. Stolec zmniejsza więc swoją objętość i staje się twardszy oraz bardziej zbity. Trudniej jest go wydalić, bywa to nawet bardzo bolesne.
Zaparcia – czym są powodowane?
Nie można wyróżnić jednej przyczyny zaparć. Lekarze najczęściej wymieniane czynniki takie jak:
spożywanie zbyt małej ilości błonnika w postaci np. warzyw i owoców,
picie zbyt małej ilości płynów (zdrowy człowiek powinien sięgać po min. 2 litry wody dziennie),
siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna,
odwlekanie pójścia do toalety mimo odczuwania takiej potrzeby,
hemoroidy wewnętrzne lub zewnętrzne,
nadmiar stresu i zaburzenia lękowe.
To nie wszystko! Zaparcia mogą pojawić się także w wyniku zmian w codziennej rutynie np. podczas podróży.
Zaparcia to także skutek chorób takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub porfiria, choroby układu nerwowego (choroba Parkinsona, choroba Hirschsprunga (brak zwojów nerwowych w końcowym odcinku jelita grubego), stwardnienie rozsiane). Mogą powodować je także niektóre leki – np. opioidy, preparaty przeciwdrgawkowe i leki obniżające ciśnienie krwi.
Zaparcia – rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów zaparć:
- Zaparcia przypadkowe – powstają w wyniku czynników losowych takich jak np. podróż.
- Zaparcia krótkotrwałe – to stan okresowy i nawracający. Mieszają się naprzemiennie z etapami prawidłowego wypróżniania się.
- Zaparcia przewlekłe – są również określane nawykowymi lub atonicznymi. Wiążą się ze stylem życia: kiepską dietą, niską aktywnością fizyczną oraz niewystarczającym nawodnieniu organizmu.
Jedyny sprawdzony sposób na zaparcia – Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95
Błonnik rozpuszczalny to naturalny sprzymierzeniec w walce z zaparciami. Wiemy, że w dzisiejszym, zabieganym świecie trudno dbać o jego prawidłową podaż, dlatego warto wesprzeć się suplementami. Składnik ten jest niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków (mowa o gazach i wzdęciach).
Już dziś sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95. Ta żywność specjalnego przeznaczenia medycznego jest dostępna w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C.
Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!