Menu Zamknij

Dieta przy hemoroidach - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Hemoroidy to dolegliwość, która dotyka wielu osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet do 75% dorosłych ludzi cierpi na ten problem i… niestety bardzo się go wstydzi. Wielu z nas zapomina, że jednym z kluczowych czynników wpływających na pojawienie się hemoroidów jest dieta. Właściwa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków odbytu oraz złagodzić ich objawy.

Hemoroidy, a produkty bogate w błonnik

Błonnik jest jednym z najważniejszych składników diety w walce z hemoroidami. Jest to niezbędna substancja, która pomaga regulować trawienie i zapobiega zaparciom. Produkty bogate w błonnik to między innymi owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i ryż. Już dziś dorzuć je do swojej codziennej diety.

Hemoroidy, a unikanie ostrej i tłustej żywności

Ostre i tłuste jedzenie może prowadzić do podrażnienia układu pokarmowego, co z kolei może zwiększyć ryzyko wystąpienia hemoroidów. Dlatego też warto unikać takiej żywności, szczególnie jeśli już cierpisz na tę dolegliwość. Warto odstawić nie tylko ostrą i tłustą żywność, ale też produkty wysokoprzetworzone.

Hemoroidy, a spożywanie dużej ilości wody

Woda to jeden z najważniejszych składników diety w walce z hemoroidami. Spożywanie dużej ilości wody pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, co jest kluczowe w prewencji zaparć. Warto więc pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Najlepiej wypijaj szklankę wody za każdym razem, gdy wchodzisz do kuchni lub po prostu przed każdym posiłkiem oraz tuż po przebudzeniu. Dodasz swojemu organizmowi w ten sposób energii!

Ograniczenie kofeiny i alkoholu także jest ważne w profilaktyce!

Kofeina i alkohol mogą wpływać negatywnie na trawienie i wprowadzać niestabilność do pracy jelit. Dlatego warto ograniczyć spożycie tych substancji, nie tylko podczas choroby, ale także w ramach profilaktyki.

dieta

Unikanie siedzącego trybu życia to podstawa!

Dieta to nie wszystko. Siedzący tryb życia jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów. Dlatego warto starać się być aktywnym i podejmować regularną aktywność fizyczną. Można zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak spacerowanie lub jazda na rowerze. Wolisz taniec? Świetnie, on też się liczy. Jeśli natomiast pracujesz zdalnie postaraj się wstawać od komputera co godzinę.

Hemoroidy, a Lactinova Błonnik i jej wpływ na profilaktykę 

Wiemy, że w codziennym zabieganiu bardzo trudno pamiętać o tych wszystkich kwestiach, które pomagają unikać żylaków odbytu. Warto dlatego wprowadzić do swojej diety błonnik rozpuszczalny.  Naszym faworytem jest Lactinova Błonnik. Zawiera on błonnik rozpuszczalny z laktoferyną LF95. Pozyskuje się go ze starannie wyselekcjonowanego soku gumy akacjowej. Pozostałe składniki to laktoferyna bydlęca LF95 Mediferrin (z mleka), kwas L-askorbinowy (witamina C) oraz substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu. Lactinova Błonnik polecany jest przede wszystkim osobom mającym problemy z funkcjonowaniem jelit, a także zaparcia. Co ważne, dobrze sprawdza się on również w czasie ciąży, ponieważ poprawia wchłanianie żelaza.