Menu Zamknij

Błonnik i wypróżnianie - co mają wspólnego?

Błonnik, inaczej włókno pokarmowe, to złożona substancja chemiczna pochodzenia roślinnego, której głównymi składnikami są węglowodany. Są dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Czy wiesz, za co odpowiada błonnik oraz w jakich produktach można go znaleźć?

Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Błonnik – za co odpowiada

Dietetycy twierdzą, że błonnik pełni bardzo dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niestety obecnie jemy coraz więcej produktów wysoko przetworzonych, co może wpływać na niedobór tej substancji. Dlaczego jednak błonnik jest tak ważny?

Dostarczanie organizmowi 20-40 gramów błonnika dziennie sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory jelitowej. Równocześnie chroni to przed rozwojem chorób jelita grubego. Zapewnia on też właściwy rytm wypróżnień, dzięki czemu zapobiega zaparciom. Ponadto wspomaga odchudzanie, gdyż opóźnia opróżnianie żołądka, co pozwala dłużej czuć sytość. Błonnik ma także dobroczynny wpływ na krew – zwłaszcza na prawidłowe stężenie cholesterolu i glukozy.

Błonnik – najlepsze źródła

Błonnik można znaleźć w nieoczyszczonych produktach roślinnych. Najlepsze jego źródła to: surowe warzywa i owoce, rośliny strączkowe, produkty zbożowe z pełnego ziarna (np. gruboziarniste kasze, brązowy ryż, chleb graham i razowy, ciemny makaron), płatki zbożowe i otręby.

Błonnik

Niedobór błonnika a hemoroidy

Dieta uboga w błonnik często niestety wpływa na pojawianie się narastających problemów z wypróżnianiem i zaparciami. Może to prowadzić do powstawania nieprzyjemnych hemoroidów, czyli powiększonych guzków krwawniczych w okolicy odbytu. Jak sobie z nimi poradzić? Wypróbuj żel proktologiczny Procto-zac. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, olejku z drzewa herbacianego i formule nawilżająco-odbudowującej Tri-Solve P zapewnia on natychmiastowe uczucie komfortu, łagodzi ból, uczucie pieczenia i świądu śluzówki odbytnicy i odbytu. Zanim jednak sięgniesz po produkty medyczne, postaraj się zadbać o profilaktykę: wprowadź błonnik do swojej diety!

TOP3 najlepszych błonników na rynku

W obecnych czasach coraz trudniej jest nam uniknąć wszechobecnych produktów wysoko przetworzonych, które mogą powodować problemy z jelitami i prowadzić do zaparć. Dlatego zatem warto rozważyć suplementację błonnika. Poniżej przedstawiamy trzy najlepsze propozycje dostępne na rynku.

Błonnik Oleofarm

Błonnik ten jest rozpuszczalny w wodzie. Zawiera mielone nasiona lnu zwyczajnego, łuski babki jajowatej, inulinę oraz błonnik jabłkowy. Produkt ten można kupić po prostu w aptece, więc nie ma problemów z jego dostępnością. Minusem natomiast jest tu dosyć wysoka cena i zalecenia dotyczące spożywania dwóch porcji dziennie.

Błonnik witalny Sante

Błonnik marki Sante to produkt, który można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością lub supermarketach. Zawiera on mieszankę nasion babki płesznik i łusek babki jajowatej. Produkt jest więc w pełni naturalny. Warto zwrócić na niego uwagę, również ze względu na łatwą dostępność.

Lactinova Błonnik

Naszym faworytem jest Lactinova Błonnik. Zawiera on błonnik rozpuszczalny z laktoferyną LF95. Pozyskuje się go ze starannie wyselekcjonowanego soku gumy akacjowej. Pozostałe składniki to laktoferyna bydlęca LF95 Mediferrin (z mleka), kwas L-askorbinowy (witamina C) oraz substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu. Lactinova Błonnik polecany jest przede wszystkim osobom mającym problemy z funkcjonowaniem jelit, a także zaparcia. Co ważne, dobrze sprawdza się również w czasie ciąży, ponieważ poprawia wchłanianie żelaza.  

Chcesz regularnie dowiadywać się czegoś nowego na temat zdrowia? Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie.