Menu Zamknij

Rodzaje kału - czym się różnią?

Jaki kał jest, każdy z nas widzi i czuje. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że istnieje wiele rodzajów kału, które różnią się konsystencją, barwą i zapachem. Na podstawie tych parametrów możemy dowiedzieć się wiele na temat naszego zdrowia.

Kał – dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Stolec jest niezwykle ważną częścią cyklu naszego życia. Musimy wypróżniać się, aby oczyszczać organizm z toksyn, bakterii i resztę. Eksperci przekonują, że choć stolec brzydko wygląda i jeszcze gorzej pachnie, to warto regularnie kontrolować jego wygląd, bo stan kupy mówi nam o tym, jaki jest nasz stan zdrowia.

Kształt i konsystencja stolców różnią się, ale nie powinny odbiegać mocno od normy. Najczęściej spotykane stolce nieprawidłowe to tak zwane zaparciowe i biegunkowe. 

Im dłużej stolec przechodzi przez jelito grube, tym bardziej jest twardy i bobkowaty. Stolec, który zbyt szybko przechodzi przez jelito, jest natomiast niezwykle rzadki. 

Kał – o czym mówi jego wygląd?

Prawidłowy stolec ma konsystencję półmiękką lub jest uformowany, co oznacza, że nie jest luźny, ale nie powinien być także zbyt zbity i twardy. Prawidłowy kał nie powinien zawierać niestrawionych resztek pokarmu i co ciekawe, nie powinien brudzić muszli klozetowej po spuszczeniu. Wiele osób może mieć problem z oddawaniem prawidłowego stolca, dlatego warto obserwować to, jak stolec się zmienia oraz jak wygląda na co dzień. Choć nie jest to czynność przyjemna, to ocena konsystencji, barwy i domieszek do stolca może być ważną wskazówką co do istnienia pewnych chorób.

kał

Rodzaje kału

Oto najpopularniejsze rodzaje kału:

Stolec ołówkowaty: czyli inaczej  kał uformowany, długi, o bardzo wąskiej średnicy. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina ołówek. Może być objawem zwężenia odbytnicy przez raka.

Stolec luźny, połyskliwy: ten typ trudno spłukuje się z muszli klozetowej i ma bardzo często charakter stolca tłuszczowego. Występuje w chorobach trzustki, a także w jelita cienkiego.

Stolec pienisty, strzelający: jest niestety częstym objawem zakażenia jelit.

Stolec czarny i smolisty: ma najczęściej domieszkę krwi, która uległa przemianom chemicznym. Zwykle źródło krwawienia w przypadku stolca smolistego znajduje się w żołądku lub dwunastnicy, a także w początkowym odcinku jelita grubego, czyli w kątnicy. 

Stolec jasny, żółty lub w kolorze gliny: jest zazwyczaj objawem utrudnionego wydalania do światła przewodu pokarmowego żółci wytwarzanej w wątrobie, czyli cholestazy. 

Stolec zielonkawy, luźny: najczęściej oznacza infekcję jelitową, której mogą towarzyszyć biegunka i gorączka.

Problemy z wypróżnianiem, a hemoroidy

Odczuwasz problemy z wypróżnianiem? Masz zaparcia? Krawisz podczas oddawania kału? Może to oznaczać, że cierpisz na hemoroidy. Koniecznie zdiagnozuj się pod tym kątem oraz sięgnij po wyrób medyczny Procto Zac Relief. Jest to naturalna ulga przy dolegliwościach odbytu. Działają emoliencyjnie i humektantowo oraz są wskazane dla osób z objawami hemoroidów, zapaleniami odbytu, szczelinami odbytu. Sięgnij po nie, jeśli dolegają Ci ból, świąd lub pieczenie. Czopki na hemoroidy Procto Zac Relief działają nawilżająco i ochronnie, wspomagają naprawę nabłonka odbytu oraz sprzyjają cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień. Ich sekret tkwi w  składnikach, które pochodzą wprost z natury.