Choroba hemoroidalna i czynniki ryzyka z nią związane są ogólnie znane, choć wielu ludzi nie traktuje ich poważnie i tym samym zwiększa ryzyko zapadnięcia na to schorzenie. O jakich czynnikach mowa? Czytaj dalej!
Wiemy, że jesteśmy tym, czym jemy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jak wielkim stopniu nasze pośladki są tym, co wydalamy. Jeśli nasza dieta opiera się na dobrych nawykach dietetycznych: jest w niej dużo błonnika, wody, nie pijemy często alkoholu i nie sięgamy po słone przekąski, to możemy być pewni, że choroba hemoroidalna nie będzie nas dotyczyć. Jeśli jest jednak odwrotnie, a warzywa najczęściej jemy w formie chipsów, to… cóż, prędzej czy później zachorujemy na żylaki odbytu.
Choroba hemoroidalna a geny
Generalnie nie wskazano jeszcze konkretnych genów lub predyspozycji genetycznej, która wiąże się z podwyższonym ryzykiem występowania choroby. Jasne, dość często obserwuje się rodzinne występowanie tej choroby, ale jest ona raczej związana z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie nawykami i stylem życia.
Choroba hemoroidalna a zaparcia
Zaparcia są konsekwencją kiepskiej diety. Wiążą się z koniecznością przedłużonego i nadmiernego parcia na stolec podczas wypróżnienia, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Utrudnia ono powrót krwi żylnej. Podobny mechanizm obserwuje się u kobiet w ciąży oraz osób otyłych. Długie przesiadywanie na toalecie powiązane z przedłużonym i nadmiernym parciem na stolec zaburza naturalne odruchy wypróżnień oraz zaburza prawidłowy przepływ krwi w obrębie odbytu.
Uprawianie sportu, np. podnoszenie ciężarów czy kulturystyka, podobnie jak i ciężka praca fizyczna mogą predysponować do występowania choroby hemoroidalnej. W niektórych dyscyplinach sportowych takich jak kolarstwo, jazda konna także także obserwuje się częstsze występowanie choroby. Dzieje się tak dlatego, że wiążą się one z utrzymaniem zgarbionej postawy przez długi czas.
Z drugiej strony siedzący tryb życia znacząco sprzyja powstawaniu choroby hemoroidalnej. Najlepiej uprawiać sport amatorski i dużo spacerować!
Jak przeciwdziałać hemoroidom? Oto lista must have każdej osoby, której zależy na tym, by uniknąć tego problemu!
Jedz zdrowo: dodawaj warzywa i owoce do każdego posiłku, unikaj słodyczy i słonych przekąsek.
Pij dużo wody niegazowanej. Odstaw słodkie napoje i soki.
Unikaj alkoholu.
Zapomnij o fastfoodach i jedzeniu na mieście.
Ogranicz ostre przyprawy.
Dbaj o higienę wypróżnień. Nie doprowadzaj do długiego przesiadywania w toalecie. Nie zabieraj książki do toalety ani telefonu!
Dużo ruszaj się w ciągu dnia: spaceruj oraz często wstawaj od komputera.
Jeśli pracujesz zdalnie postaw na sport, który sprawi, że będziesz musiał wyjść z domu. Może bieganie?
Staraj się każdego dnia robić ponad 8 tysięcy kroków.