Menu Zamknij

Hemoroidy w ciąży - jak im zapobiegać

Hemoroidy w ciąży to prawdziwa zmora niemal każdej przyszłej mamy! W końcu ciąża to okres, w którym pojawiają się one niezwykle często. Oczywiście, nie zawsze są one uciążliwe czy bolesne, ale jednak… w tym okresie kobiety powinny jednak skupić się na czymś innym niż ból, dyskomfort, świąd i krwawienie z odbytu. Dowiedz się, jak zapobiegać hemoroidom w ciąży!

Hemoroidy w ciąży – czym są?

Hemoroidy to nic innego jak guzki krwawnicze, które znajdują się w odbycie każdej kobiety. Są to po prostu naczynia żylne wypełnione krwią. Ich funkcją jest uszczelnianie odbytu, dzięki czemu ułatwiają oddawanie gazów i stolca. Gdy jednak potocznie mówimy o ‘hemoroidach’ to mamy na myśli ich stan patologiczny, czyli przekrwienie prowadzące do ich przekrwienia. Wyróżniamy różne rodzaje hemoroidów: wewnętrzne (niewidoczne w początkowej fazie choroby) i zewnętrzne (widoczne w pobliżu odbytu).

Hemoroidy w ciąży – przyczyny

W czasie ciąży w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu fizjologicznych zmian związanych ze wzrostem objętości macicy w jamie brzusznej. Ucisk rosnącej macicy na niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy, w tym na żyłę główną dolną powoduje wzrost ciśnienia żylnego. Wzrost ciśnienia w życie głównej powoduje zwolnienie przepływu krwi w jej wnętrzu i zwiększenie ciśnienia w żyłach doprowadzających do niej krew, co skutkuje powstawaniem guzków hemoroidalnych. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania guzków krwawniczych jest zwiększone stężenie progesteronu. Skutek wzrostu stężenia tego hormonu jest zwiększenie podatności ściany żył na rozciąganie. 

Nie bez znaczenia są także zaparcia. Dlatego istotne jest utrzymywanie prawidłowego rytmu wypróżnień, głównie z pomocą odpowiedniej diety i regularne ruszanie się.

Hemoroidy w ciąży: objawy

Hemoroidy w ciąży mogą być oczywiście bezobjawowe, ale mogą także przysparzać wielu problemów: krwawienie, świąd, pieczenie, ból okolicy odbytu.

Hemoroidy mogą krwawić, wywoływać świąd, pieczenie i ból okolicy odbytu. 

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży: zapobieganie

Jeśli chcesz zapobiec hemoroidom w ciąży, to powinnaś przede wszystkim zminimalizować ryzyko ich powstawania. Jak? Oto kilka uniwersalnych zasad.

  1. Pij dużo wody.
  2. Jedz pokarmy bogate w błonnik.
  3. Bądź aktywna fizycznie (wystarczą codzienne spacery szybkim krokiem).
  4. W czasie wypróżniania unikaj mocnego parcia. 
  5. Unikaj słodyczy i przekąsek.

Hemoroidy w ciąży – jak je leczyć?

Hemoroidy w ciąży mają ograniczone możliwości leczenia. Lekarz ma przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, więc ostrożnie podchodzi do podawania leków. Zabiegi operacyjne przeprowadzane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach – kiedy przyszła mama zagrożona jest zakrzepicą. U kobiet w ciąży najważniejsze jest leczenie zachowawcze czyli zmiana stylu życia – dieta przeciwzaparciowa bogata w błonnik, duża ilość płynu oraz umiarkowana aktywność fizyczna.
Uniwersalnym produktem, który jest w 100% bezpiecznie dla mamy jest żel proktologiczny Procto-Zac. Łagodzi on uczucie swędzenia, pieczenia oraz ból w okolicach odbytu. Dzięki formule Tri-Solve tworzy na powierzchni śluzówki niewidoczną powłokę, która działa nawilżająco, przywraca elastyczność śluzówki oraz chroni ją przed kontaktem z czynnikami podrażniającymi.

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie