Menu Zamknij

Hemoroidy - gdzie i jak je znaleźć?

Hemoroidy to naturalne struktury odbytu, które ma każdy z nas. Są wypełnione krwią, podobne do poduszeczek. Uszczelniają kanał odbytu i kontrolują wydalanie. Dopiero nieprawidłowo działające stanowią problem, którego wstydzi się niemal każdy, a który dotyka co drugiego Polaka. O stanie chorobowym hemoroidów mówimy, gdy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której nie są w stanie do końca się opróżnić, co wpływa na utratę komfortu podczas pobytu w toalecie. Wskutek zalegania krwi może dochodzić do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu.

Hemoroidy – rodzaje

Hemoroidy mogą wystąpić w odbytnicy lub poza nią. Rodzaj zależny jest od tego, gdzie rozwija się obrzęk żylny.

Wyróżniamy:
Hemoroidy zewnętrzne – są łatwo wyczuwalne. Miejsce, w którym występują jest opuchnięte, powodują swędzenie, ból i krwawienie podczas oddawania stolca. Ten rodzaj hemoroidów widoczny jest na zewnątrz odbytu.Hemoroidy wewnętrzne – znajdują się pod błoną śluzową odbytu, która jest nieunerwiona co sprawia, że guzki są praktycznie niewyczuwalne i bezbolesne. Można je wyczuć jedynie wkładając palec w odbyt. Objawem ich występowania jest jasnoczerwona krew podczas wypróżniania i sączenie się wydzieliny śluzowej. Na późniejszym etapie może dochodzić do wypadnięcia guzków na zewnątrz, poza brzeg odbytu.

Hemoroidy – jak je znaleźć?

Jeśli którykolwiek z wymienionych wyżej objawów Cię dotyczy, a Ty odczuwasz dyskomfort, powinieneś sprawdzić, czy masz hemoroidy. W pierwszej kolejności wykonaj samodzielnie badanie – włóż palec w swój odbyt i delikatnie poruszaj nim w prawo i w lewo oraz w górę i w dół. Jeśli wyczujesz pod palcem guzki, to będzie to oznaczało, że hemoroidy to niestety Twój problem. Jeśli masz wątpliwości, to możesz sięgnąć po lusterko, wypiąć się i zerknąć, czy coś znajduje się między Twoimi pośladkami.

Hemoroidy

Hemoroidy – dlaczego powstają?

Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele. Sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia. Często idą one w parze ze złą dietą – niewystarczająca ilość błonnika i zbyt małe ilości płynów mogą prowadzić do zaparć, które zmuszają błonę śluzową odbytu do nadmiernego rozciągania. W innym wypadku na rozciągnięcie się hemoroidów wpływa także poród – związane z nim nadmierne parcie może spowodować rozciągnięcie się guzków krwawniczych.

Hemoroidy – jak je leczyć?

Hemoroidy należy leczyć specjalistycznymi medykamentami. 

Warto sięgnąć po Procto-Zac Mementhol Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Łagodzi on ból i świąd oraz zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Jest przetestowany i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Substancja czynna w Procto-Zac® Memethol Barrier Spray aktywuje receptory TRPM8 na nerwach czuciowych i układzie naczyniowym, wywołuje tym samym uczucie chłodu. To uruchamia syntazę tlenku azotu w komórkach nabłonka, a ten przenika do komórek mięśniowych i rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponieważ krążenie krwi jest przyspieszone, skrzeplina występująca wewnątrz wypadania zaczyna ustępować. Spray jest bardzo wygodny w użyciu – możesz zawsze mieć go przy sobie i użyć nawet jeśli jesteś w podróży. 

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie