Menu Zamknij

Hemoroidy - jak je znaleźć?

Hemoroidy dla wielu osób są bardzo krępującym problemem. Pomimo tego, że zyskały już miano choroby (!) cywilizacyjnej! Są bolesne, powszechne, utrudniające funkcjonowanie i potrafią nieźle uprzykrzyć życie. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się, czym są, jak je znaleźć i jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Hemoroidy – czym są?

Hemoroidy to po prostu guzki krwawnicze, czyli struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, które naturalnie występują w organizmie człowieka. Potocznie “hemoroidy” to choroba hemoroidalna, która nazywa jest również żylakami odbytu. Taką nomenklaturą właśnie będziemy posługiwać się w poniższej dysertacji.

Hemoroidy – objawy

Jednym z pierwszych sygnałów choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu. Ten objaw wiele osób bagatelizuje, co niestety przyczynia się do tego, że dolegliwość rozwija się dalej. Nieprzyjemnemu swędzeniu mogą towarzyszyć np. uszkodzenie skóry i krwawienie, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych odbytu.

Kolejnym objawem hemoroidów jest uczucie niepełnego wypróżnienia. W toku rozwoju choroby może nawet dojść do wypadnięcia guzka. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej żylaki pozostają na zewnątrz odbytu i należy je operacyjnie usunąć.

Hemoroidy – przyczyny

Nie ma jednej przyczyny hemoroidów, ale lekarze wskazują na czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na nie. Są to: 

– zaburzenie rytmu wypróżnień,
– brak aktywności lub niewielka aktywność fizyczna,
– nieprawidłowa dieta o niskiej zawartości błonnika,
– używki,
– siedzący tryb życia

– zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej,
ciąża.

Podstawą profilaktyki przeciwhemoroidalnej są więc zdrowa dieta oraz aktywny tryb życia. 

hemoroidy

Hemoroidy – jak (i gdzie!) je znaleźć?

Hemoroidów należy szukać w odbycie, który stanowi dolną część odcinka przewodu pokarmowego. Kanał odbytu ma około 4 cm i to właśnie tam znajdują się hemoroidy. Kanał odbytu u kobiet styka się z pochwą, a u mężczyzn sąsiaduje z cewką moczową. Wokół kanału odbytu przebiegają włókna mięśni: zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu. To właśnie one, wraz  z hemoroidami są odpowiedzialne za mechanizmy trzymania stolca.
Budowa nabłonka kanału odbytu różni się w zależności od lokalizacji. W jego górnej części znajduje się nabłonek walcowaty, a w dolnej płaski. Granicą występowania obu nabłonków jest tzw. linia zębata. 

Kanał odbytu kończy się otworem – to o nim potocznie mówi się ‘odbyt’. Jest on otoczony przez włókna mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. Skóra okolicy odbytu nosi nazwę anodermy, która jest gładka, elastyczna i cienka oraz pozbawiona włosów. W obrębie kanału odbytu występują tzw. gruczoły odbytu, które są rozmieszczone promieniście wokół niego. 

To właśnie w obrębie odbytu znajdują się hemoroidy.

PROCTO-ZAC RELIEF NIEZAWODNY SPOSÓB NA HEMOROIDY

Procto-zac Relief to czopki doodbytnicze o działaniu emoliencyjnym i humektantowym, wskazane dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działają nawilżająco i ochronnie oraz wspomagają naprawę nabłonka odbytu, sprzyjając cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień. Procto-zac Relief zawierają kurkumę, która działa przeciwzapalnie także w przypadku chorób jelit czy prostaty. Mają naturalny skład i są Twoją bronią w walce z hemoroidami! Już dzisiaj dodaj je do swojej apteczki.

Dobór specyfiku zależy od Twoich preferencji oraz stopnia i rodzaju hemoroidów. Masz wątpliwości, co do wyboru? Skonsultuj je z lekarzem lub farmaceutą!