Hemoroidy u dzieci występują niezwykle rzadko (a u niemowlaków nie występują niemal wcale!). Nie zmienia to jednak faktu, że rzadko nie znaczy zawsze! Bądź czujny w przypadku swojego Maluszka – przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym są hemoroidy u dzieci i jak najlepiej je leczyć.
Hemoroidy u dzieci – czym są?
Hemoroidy u dzieci – podobnie jak u dorosłych, to niewielkie sploty żylne, które wyglądem przypominają guzki i występują naturalnie w kanale odbytu. Nazywane są także guzkami krwawniczymi. Ich podstawowym zadaniem jest kontrola defekacji. Hemoroidy ma każdy człowiek. Czasami, pod wpływem stanów zapalnych, guzki krwawnicze zaczynają się powiększać i ulegać przekrwieniu. W terminologii medycznej taki stan określany jest mianem choroby hemoroidalnej. Potocznie choroba hemoroidalna nazywana jest po prostu hemoroidami lub żylakami odbytu. Hemoroidy u dzieci mogą mieć związek z zaleganiem kału w odbytnicy – prowadzi do tego dieta uboga w błonnik. Nie mniej jednak częstsze u dzieci są szczeliny odbyt
Hemoroidy a szczeliny odbytu
Szczeliny odbytu są częstsze niż hemoroidy u dzieci i dają bardzo podobne objawy. W początkowym stadium występuje jedynie pieczenie oraz świąd odbytu, a w miarę postępowania choroby może pojawić się krwawienie oraz dolegliwości bólowe. Podczas oddawania kału pojawia się ból. Może występować także krew. Jeśli masz wątpliwości, czy u Twojego dziecka występują hemoroidy czy szczeliny odbytu – skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozwieje on Twoje wątpliwości.
Hemoroidy u dzieci – domowe sposoby leczenia
Podobieństwo między szczelinami odbytu a hemoroidami sprawia, że rodzice często podejrzewają, że u dziecka pojawiły się hemoroidy. W wielu przypadkach opiekunowie próbują pomóc dziecku i korzystają z domowych sposobów na hemoroidy. Jednym z nich są ziołowe nasiadówki, które polegają na moczeniu miejsc intymnych w misce z ziołowym naparem przez około 10-15 minut. Zwykle do nasiadówek wykorzystywany jest rumianek.
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka szczeliny odbytu lub hemoroidy – przyjrzyj się diecie swojej pociechy oraz częstotliwości wypróżnień. Jeśli dziecko rzadko się wypróżnia, to wprowadź do codziennego jadłospisu pokarmy zawierające błonnik.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na hemoroidy, to dużo rozmawiaj z nim na ten temat – wyjaśnij, że tę chorobę najlepiej leczy się profilaktyką. Uprawiajcie razem sport i gotujcie zdrowo. Ograniczcie także używki w postaci czekolady, chipsów czy gazowanych napojów.