Menu Zamknij

Proktolog - jak się przygotować do wizyty

Proktolog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób proktologicznych, czyli schorzeń odbytu, odbytnicy i okolic odbytu. Wizyta u proktologa może być dla wielu osób stresująca, ale ważne jest, aby nie lekceważyć problemów związanymi z tym obszarem ciała i skonsultować je z lekarzem. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak przygotować się do wizyty u proktologa tak, by przebiegła ona przyjemnie i bezstresowo.

Proktolog: na czym polega przygotowanie się do badania? 

Przed wizytą u proktologa warto przygotować się na badanie. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować specjalnej diety lub środków przeczyszczających, aby oczyścić jelita przed badaniem. Lekarz poinformuje Cię o tym, co konkretnie musisz zrobić przed wizytą. Przedzwoń do niego w tej sprawie minimum tydzień przed spotkaniem.

Przygotuj dokumentację medyczną

Przed wizytą u proktologa warto skompletować dokumentację medyczną, czyli wyniki badań i konsultacje z innymi specjalistami. Dzięki temu lekarz będzie miał pełniejszy obraz Twojego stanu zdrowia i łatwiej będzie mu zdiagnozować problem oraz zaproponować odpowiednie leczenie.

Przed wizytą u proktologa warto również zastanowić się nad swoim stanem zdrowia. Lekarz będzie pytał o objawy, jakie występują, czas trwania dolegliwości, a także o Twoją historię chorób. Warto przygotować się na taką rozmowę i szczerze odpowiedzieć na pytania lekarza.

Proktolog odpowie na Twoje pytania: przygotuj ich listę

Przed wizytą u proktologa warto przygotować listę pytań, które chciałbyś zadać lekarzowi. Nie bój się pytać o wszystko, co Cię niepokoi, a także o sposób leczenia i ewentualne skutki uboczne. Nie miej żadnych skrupułów, dla medyka nie istnieją tematy tabu.

Proktolog

Skonsultuj swoje obawy i lęki

Jeśli masz obawy lub lęki związane z wizytą u proktologa, warto o nich porozmawiać z lekarzem. Proktolog może Cię uspokoić i odpowiedzieć na Twoje pytania, dzięki czemu wizyta będzie dla Ciebie mniej stresująca.

Wybierz odpowiedni strój

Przed wizytą u proktologa warto wybrać odpowiedni strój. Niektórzy lekarze zalecają noszenie luźnych, wygodnych ubrań, które nie będą krępować ruchów i pozwolą na swobodny dostęp do odbytu. Twój komfort jest w tym przypadku kluczowy.

Zadbaj o higienę intymną

Przed wizytą u warto zadbać również o higienę intymną. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do badania w tym zakresie, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny, takich jak umycie się przed wizytą u lekarza.

Proktolog: jakie leczenie może stosować?

W zależności od choroby, proktolog może zalecić różne formy leczenia. W przypadku hemoroidów lub szczelin odbytu, najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także maści i kremy na bazie substancji łagodzących objawy choroby. W niektórych przypadkach, kiedy objawy są bardzo uciążliwe, może być konieczne leczenie operacyjne.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka hemoroidów już teraz dodaj do swojej apteczki Procto-Zac Mementhol Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Złagodzi on ból i świąd oraz zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Jest przetestowany i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Substancja czynna w Procto-Zac® Memethol Barrier Spray aktywuje receptory TRPM8 na nerwach czuciowych i układzie naczyniowym, wywołuje tym samym uczucie chłodu. To uruchamia syntazę tlenku azotu w komórkach nabłonka, a ten przenika do komórek mięśniowych i rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponieważ krążenie krwi jest przyspieszone, skrzeplina występująca wewnątrz wypadania zaczyna ustępować. Spray jest bardzo wygodny w użyciu – możesz zawsze mieć go przy sobie i użyć nawet jeśli jesteś w podróży. 

Regularne wizyty u proktologa są szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z odbytem i odbytnicą. W przypadku chorób przewlekłych, takich jak wrzody odbytu, hemoroidy czy choroby zapalne jelit, regularna kontrola pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych zmian i wdrożenie odpowiedniego leczenia.