Szczelina odbytu w ciąży - wszystko co musisz o niej wiedzieć
Szczelina odbytu w ciąży to schorzenie, które charakteryzuje się drobnymi uszkodzeniami skóry i pęknięciem błony śluzowej w okolicy odbytu. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych związanych z końcem odcinka przewodu pokarmowego. Wśród jej głównych przyczyn znajdują się: częste biegunki, przewlekłe zaparcia, skurcz jelit oraz seks analny. Schorzenie to może być też efektem niektórych stanów chorobowych, takich jak zapalenia jelit, zakażenia czy nowotwór.
Czym jest szczelina odbytu w ciąży?
Szczelina odbytu w ciąży to podłużny ubytek w błonie śluzowej kanału odbytu, czyli anodermy, który przebiega najczęściej na odcinku od brzegu odbytu do linii grzebieniastej. Sięga od aż do ujścia zewnętrznego odbytu i najczęściej dotyka osób młodych w ciąży. Rozróżniamy dwie postacie tego schorzenia: ostrą, gdy szczeliny odbytu są powierzchniowymi uszkodzeniami błony śluzowej oraz przewlekłą, gdy przy niedokrwieniu ściany jelita szczelina nie goi się w szybkim czasie. O szczelinie odbytu mówimy, jeśli bóle trwają przynajmniej trzy miesiące. Często szczelinie przewlekłej towarzyszą inne zmiany chorobowe okołoodbytnicze, takie jak przerosłe brodawki skórne, kłykciny, przetoka przerośnięta i stwardniała krypta odbytowa, choroba hemoroidalna, zwłóknienie zwieracza wewnętrznego, zwężenie odbytu. Na powstanie szczeliny narażone są szczególnie kobiety w ciąży cierpiące na przewlekłe zaparcia.
Szczelina odbytu w ciąży – jak powstaje?
Przyczyny powstawania szczeliny odbytu nie są do końca jasne. W ciąży powstają one najczęściej na skutek rozerwania anodermy przy przechodzeniu przez kanał odbytu zbyt dużych i twardych kawałków stolca.
Udowodniony został także związek szczeliny z ukrwieniem kanału odbytu, a szczególnie mniejszy dopływ krwi w okolicę spoidła tylnego w porównaniu z innymi odcinkami. Rozważa się również związek ukrwienia z napięciem zwieracza wewnętrznego – wzrost napięcia spoczynkowego może upośledzać dopływ krwi do tej części anodermy.
Szczelina odbytu w ciąży może być także konsekwencją:
- zapalenia okolicy odbytu wywołane chorobą Leśniowskiego-Crohna lub inną przewlekłą chorobą układu pokarmowego;
- spastycznego lub nadmiernie napiętego zwieracza odbytu;
- zaburzenia przepływu krwi w obrębie błony śluzowej kanału odbytu (wyniku upośledzonego przepływu krwi w okolicy anodermalnej, a szczególnie w okolicy tylnego spoidła w następstwie zwiększonego napięcia mięśnia zwieracza wewnętrznego).
Typowym objawem szczeliny odbytu w ciąży jest ból towarzyszący wypróżnieniom. Oprócz tego u przyszłej mamy mogą wystąpić bolesne krwawienia z odbytu. Najczęściej zdarzają się one przy zaparciach. Prócz tego objawami są także: bardzo silne bóle w odbycie związane bezpośrednio z aktem wypróżnienia, trwające niekiedy kilka godzin po oddaniu stolca, obecność żywoczerwonej krwi na stolcu i papierze toaletowym, świąd odbytu, skłonność do zaparć, obecność wydzieliny z odbytu (tzw. mokry odbyt), bolesne oddawanie moczu, częstomocz, zmiany maceracyjne wokół odbytu.
Szczelina odbytu w ciąży – czym ją leczyć?
Szczelina odbytu w ciąży ma ograniczone możliwości leczenia. Lekarz ma przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, więc ostrożnie podchodzi do podawania leków. Uniwersalnym produktem, który jest w 100% bezpieczny dla mamy jest żel proktologiczny Procto-Zac. Łagodzi on uczucie swędzenia, pieczenia oraz ból w okolicach odbytu. Dzięki formule Tri-Solve tworzy na powierzchni śluzówki niewidoczną powłokę, która działa nawilżająco, przywraca elastyczność śluzówki oraz chroni ją przed kontaktem z czynnikami podrażniającymi.
Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie!