Zaparcia występują wtedy, gdy przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Za prawidłowe uznaje się oddawanie stolca każdego dnia, dlatego jeśli nie byłeś w toalecie drugi dzień, to cierpisz na tę dolegliwość.
Zaparcia – czym dokładnie są
Zaparcia to przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego lub problemy z wydalaniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Na skutek dłuższego zalegania w jelicie grubym treść jelitowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, a stolec przez to zmniejsza swoją objętość i staje się twardszy i bardziej zbity. Człowiek oddaje twardy stolec zazwyczaj ran na kilka dni, zwykle po farmakologicznej prowokacji lub po środkach czyszczących.
Zaparcia – przyczyny
Przyczyn zaparć może być sporo. Najczęściej wymieniane są czynniki takie jak:
Zaparcia mogą pojawić się także w wyniku zmian w codziennej rutynie lub podróżowaniu. Niski status socjoekonomiczny i niski poziom wykształcenia to kolejne czynniki ryzyka. Zaparcia mogą także być wynikiem zaburzeń metabolicznych takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub porfiria, choroby układu nerwowego, takie jak choroba Parkinsona, choroba Hirschsprunga (brak zwojów nerwowych w końcowym odcinku jelita grubego) i stwardnienie rozsiane, a także niektóre leki – np. opioidy, preparaty przeciwdrgawkowe i leki obniżające ciśnienie krwi.
Zaparcia – jakie wyróżniamy rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów zaparć. Oto one:
1) Zaparcia przypadkowe: mówimy o nich wtedy, gdy z powodu różnorakich sytuacji takich jak np. podróż pojawiają się problemy z wydalaniem kału.
2) Zaparcia krótkotrwałe: mają zazwyczaj charakter okresowy i nawracający. Cechują się tym, że zaparcia mieszają się z etapami prawidłowego wypróżniania się.
3) Zaparcia przewlekłe: bardzo często są określane nawykowymi bądź atonicznymi. Wiążą się z kiepską dietą, niską aktywnością fizyczną oraz niewystarczającym nawodnieniu organizmu.
Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – Twój sposób na dostarczenie błonnika do organizmu
Jeśli borykasz się z zaparciami, to warto rozważyć suplementację błonnika rozpuszczalnego. Jest on niezbędny w zdrowej diecie, a dostarczenie go poprzez suplementację pozwala zminimalizować skutki uboczne, które wiążą się np. ze zwiększeniem w diecie udziału strączków.
Błonnik rozpuszczalny to także niezawodny sposób na zaparcia, które męczą wszystkie osoby niedostarczające odpowiednią ilość błonnika za pomocą pożywienia! Sięgnij po Lactinova® Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95 – to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci saszetek z proszkiem, które zawierają laktoferyny LF95 Mediferrin™ (o 95% czystości) i rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum® oraz witaminy C.