Objawy choroby hemoroidalnej - co powinno mnie zaniepokoić?
Choroba hemoroidalna równa się świąd, pieczenie i sączenie, pozostawianie śladów stolca, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Niestety – w żadnym wypadku objawy te nie są komfortowe czy nawet neutralne dla naszego samopoczucia.
Najczęściej objawy hemoroidów występują łącznie i zdecydowanie obniżają one komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą. Nie mniej jednak nie łudźmy się – już samo krwawienie powinno wzbudzić niepokój i zawsze wymaga przeprowadzenia badania oraz ewentualnej diagnostyki.
Choroba hemoroidalna a krwawienie
W przypadku krwawienia ważny jest kolor wydalonej krwi oraz jej objętość. Obfite lub bardzo masywne krwawienia wymagają pilnej konsultacji chirurgicznej. Ciemny, smolisty stolec może być związany z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego i wymaga gastroskopii. Jeśli krwawienia współwystępują z obserwowaną od dawna zmianą rytmu wypróżnień, większą tendencją do zaparć czy biegunek oraz forma stolca się zmienia (stolce są ołówkowe lub odbarwione), to koniecznie powinno się wdrożyć pogłębioną diagnostykę.
Choroba hemoroidalna a inne objawy
Jeśli pacjent zauważy u siebie objawy ogólne takie jak niezamierzony spadek masy ciała, stany podgorączkowe lub objawy ze strony innych układów, to również powinien zwrócić się do lekarza z prośbą o pogłębioną diagnostykę. Nie wszystkie objawy towarzyszące hemoroidom to objawy typowe. Bólu krocza czy odbytu nikt nie kojarzy z tym, że może to być choroba hemoroidalna. Nie mniej jednak mogą one oznaczać zakrzepicę hemoroidów, a choroba ta, choć występuje bardzo rzadko, to jednak może powodować duże dolegliwości bólowe. Wystąpienie bólu krocza czy odbytu zawsze wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Jeśli w okolicach odbytu pacjenta pojawiły się zgrubienia, narośle, uwypuklenia czy guzy lub tkliwość czy świąd, to są to objawy, które również wymagają konsultacji lekarskiej.
Zawsze powinno się zwracać uwagę na konsystencję czy zawartość stolca. Obecność treści ropnej, śluzowatej czy smołowatej sugeruje różne poważne choroby
Co jeszcze? Pacjenta powinno zaniepokoić uczucie niepełnego wypróżnienia, częste wypróżnienia o małej objętości prawidłowego stolca lub konieczność pomagania ręcznego podczas defekacji.
Choroba hemoroidalna a leczenie
Powiedz stop hemoroidom! To naprawdę nie jest powód do wstydu i jeśli podejrzewasz je u siebie, to koniecznie zainteresuj się wyrobami medycznymi, które pomogą Ci w pozbyciu się objawów. Procto-zac Relief to czopki doodbytnicze o działaniu emoliencyjnym i humektantowym, wskazane dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działają nawilżająco i ochronnie oraz wspomagają naprawę nabłonka odbytu, sprzyjając cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień.
Czopki Procto-zac Relief zawierają kurkumę, która działa przeciwzapalnie także w przypadku chorób jelit czy prostaty. Mają naturalny skład i są Twoją bronią w walce z hemoroidami!
Masz obawy lub boisz się, że to coś poważniejszego niż choroba hemoroidalna? Skonsultuj je z lekarzem lub farmaceutą!