Choroba hemoroidalna to nie jest powód do wstydu, choć… jest to bardzo powszechny problem! Dotyka niemal co drugiego Polaka. Najczęstszą przyczyną hemoroidów są nieprawidłowo skomponowana dieta i siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia są oczywiście też czynniki genetyczne i zmiany hormonalne, które dotyczą przede wszystkim kobiet spodziewających się dziecka.
Poniżej przedstawiamy i opisujemy czynniki, które zwiększają ryzyko powstawania żylaków odbytu.
Choroba hemoroidalna a problemy trawienne
Problemy trawienne mogą objawiać się biegunkami i zaparciami. Znacząco zwiększają one ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej. Jak im zapobiegać? Jedz warzywa i owoce do każdego posiłku oraz ogranicz używki, fastfoody i słodkości. Pamiętaj także, że dieta uboga w płyny zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów. Odwodniony organizm to kiepsko funkcjonujące jelita i… zaparcia! Nie bez znaczenia jest także błonnik pokarmowy. Jego niedobory znacząco zwiększają ryzyko występowania przewlekłych zaparć. Jeśli zależy ci na zdrowych jelitach, to pamiętaj, że nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu oraz picie dużych ilości kawy mogą doprowadzić do rozwoju choroby hemoroidalnej. Używki wpływają negatywnie na cały organizm, pamiętaj o tym sięgając po kolejnego papierosa!
Choroba hemoroidalna a ciąża
W czasie ciąży macica uciska na naczynia krwionośne. Zaburza tym samym krążenie i zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów. Dodatkowo poród siłami natury może być przyczyną powstania tej choroby.
Choroba hemoroidalna a ciężka praca fizyczna
Ciężka praca fizyczna to taka, która wymusza podnoszenie dużych ciężarów. Czynność ta stanowi czynnik ryzyka. Gdy mamy do czynienia z dużym obciążeniem i nienaturalnym napinaniem mięśni, to może to spowodować zaburzenia krążenia w obrębie hemoroidów oraz popuszczanie stolca podczas wysiłku. Dokładnie to samo dzieje się podczas uprawiania sportów siłowych i sylwetkowych. Ryzyko wystąpienia hemoroidów zwiększają jazda na rowerze, jazda konna, jazda na motocyklu oraz podnoszenie ciężarów.
Choroba hemoroidalna a przewlekły stres
Stres wyniszcza organizm. Niby każdy z nas o tym wie, a jednak nie każdy chce się tego stresu pozbyć. Stres w połączeniu z niezdrową dietą, brakiem ruchu oraz używkami zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów.
Choroba hemoroidalna a seks analny
Niestety częsty seks analny nie wpływa pozytywnie na zwieracze oraz guzki krwawnicze. Rozciągnięcie zwieraczy może doprowadzić do oddawania stolca oraz wypadania odbytu.
Krem proktologiczny ze srebrem Procto-Zac Silver
Powiedz stop hemoroidom! Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy, to sięgnij po Procto-zac Silver – krem proktologiczny ze srebrem o działaniu emoliencyjnym i humektantowym. Jest wskazany dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działa nawilżająco i ochronnie oraz wspomaga naprawę nabłonka odbytu, sprzyja cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień.