Menu Zamknij

Hemoroidy - kiedy należy wybrać się do lekarza

Hemoroidy to niestety choroba cywilizacyjna. Powszechnie występuje w społeczeństwie, lecz pomimo tego wciąż stanowi (niesłusznie) powód do wstydu. Pacjenci po zaobserwowaniu pierwszych objawów najczęściej sięgają po dostępne farmaceutyki: maści i czopki. Często jednak pomimo tego problem nie ustępuje. Należy wtedy udać się do lekarza.

Hemoroidy – czym są?

Hemoroidy czyli inaczej żylaki odbytu to powszechna i uleczalna choroba proktologiczna, która dotyczy przede wszystkim dorosłych. Według Światowej Organizacji Zdrowia na żylaki odbytu choruje ponad 50% osób powyżej 50-go roku życia. Kolejną grupą narażoną na chorobę hemoroidalną są także kobiety ciężarne, według nich 85% w trzecim trymestrze cierpi na to schorzenie.

Warto pamiętać o tym, że hemoroidy naturalnie występują w ludzkim ciele, a ich obecność jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ich precyzyjną rolą jest uszczelnianie kanału odbytu, bo odpowiadają one za ciśnienie spoczynkowe w kanale odbytu. Są to zatem naturalnie występujące twory naczyniowe, które są umiejscowione pasmami łącznotkankowymi w warstwie podśluzowej kanału odbytu, nad linią grzebieniastą. Jeśli są zdrowe, to nie dają objawów. Jeśli występuje w nich stan zapalny, to wtedy uznajemy je za chore – zatrzymuje się w nich krew.

hemoroidy

Hemoroidy – kiedy udać się do proktologa?

W praktyce lekarskiej najczęściej pojawiające się symptomy żylaków odbytu to krwawienie i wypadanie guzków na zewnątrz. Zmienione chorobowo guzki mogą znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Stan zapalny daje o sobie znać za pomocą bólu o charakterze pulsującym, zwłaszcza przy defekacji, świądu, pieczenia i krwawienia. Jest moment, w którym powinniśmy udać się do lekarza.Należy bacznie obserwować krwawienie – może ono świadczyć o wystąpieniu zakrzepicy splotu przyodbytowego lub szczelinie odbytu. Obydwa procesy są poważnymi powikłaniami choroby hemoroidalnej i wymagają niezwłocznych konsultacji u specjalisty. 

Hemoroidy – kiedy podjąć decyzję o leczeniu?

Decyzję o podjęciu leczenia żylaków odbytu warto podjąć już wtedy, gdy zauważy się u siebie pierwsze objawy. Trzeba także udać się do specjalisty, gdy zaobserwuje się krew na bieliźnie lub w stolcu. Obecność krwi może świadczyć również o wrzodach lub nowotworze jelita grubego. Tylko lekarz może ocenić rodzaj schorzenia oraz zaproponować odpowiednio dobraną terapię. Leczenie guzków hemoroidalnych jest uwarunkowane stopniem zaawansowania choroby, stosuje się leczenie ogólne i miejscowe.

Powód powstawania hemoroidów nie jest do końca znany, jednak pojawieniu się choroby sprzyjają: otyłość, dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, zaparcia i biegunki.

Niezawodny sposób na hemoroidy – krem proktologiczny ze srebrem Procto-Zac Silver

Powiedz stop hemoroidom! Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy, to sięgnij po Procto-zac Silver – krem proktologiczny ze srebrem o działaniu emoliencyjnym i humektantowym. Jest wskazany dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działa nawilżająco i ochronnie oraz wspomaga naprawę nabłonka odbytu, sprzyja cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień. 

Powiedz STOP hemoroidom i obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie