Hemoroidy w ciąży (inaczej nazywane także żylakami odbytu) to efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. Niestety, wiele przyszłych mam traktuje je jako powód do wstydu. Absolutnie nie powinno tak być! Podjęcie leczenia pozwala na złagodzenie objawów a nawet całkowite wyeliminowanie problemu.
Zapoznaj się z poniższym artykułem aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o hemoroidach w ciąży.
Ciąża, prócz tego, że jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, to także okres w którym w życiu kobiety pojawiają się nieprzyjemne, często nieznane wcześniej dolegliwości. Wpływają one negatywnie na samopoczucie oraz kondycję kobiety. Jednym z takich dolegliwości są hemoroidy. Sygnałem ich pojawienia się są krwawienia w czasie wypróżniania oraz ból, leczenie i swędzenie w okolicach odbytu. Hemoroidy w ciąży to efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na jelita. Lekceważenie tych sygnałów może doprowadzić do stanu zapalnego, którego sygnałem są ból w odbycie oraz krwawienie podczas oddawania stolcu. Dolegliwości zwykle nasilają się pod wpływem długotrwałego siedzenia albo w czasie problemów trawiennych takich jak zaparcia czy biegunki. Powstałe guzki krwawnicze mogą pękać i krwawić. Hemoroidy w ciąży to także efekt hormonów, które powodują zwolnienie perystaltyki jelit oraz nieprawidłowej diety.
Hemoroidy w ciąży – charakterystyka
Przebieg żylaków odbytu u kobiet w ciąży nie różni się zbytnio od przebiegu tego schorzenia u reszty populacji. Problem najczęściej nasila się w 3. trymestrze. Także u kobiet w ciąży wyróżniamy cztery stopnie hemoroidów:
I stopień – hemoroidy lekko krwawią i powodują nieznaczny dyskomfort,
II stopień – guzki krwawnicze wysuwają się poza kanał odbytu podczas parcia na stolec, a następnie samoistnie wracają na swoje miejsce,
III stopień – hemoroidy mają tendencję do wypadania poza kanał odbytu, ból, który powodują jest silny,
IVstopień – hemoroidy cały czas znajdują się poza odbytnicą i nie da się ich wprowadzić do środa.
Hemoroidy w ciąży – jak je leczyć?
Hemoroidy w ciąży mają ograniczone możliwości leczenia hemoroidów są ograniczone. Lekarz ma przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, więc ostrożnie podchodzi do podawania leków. Zabiegi operacyjne przeprowadzane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach – kiedy przyszła mama zagrożona jest zakrzepicą. U kobiet w ciąży najważniejsze jest leczenie zachowawcze czyli zmiana stylu życia – dieta przeciwzaparciowa bogata w błonnik, duża ilość płynu oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Uniwersalnym produktem, który jest w 100% bezpiecznie dla mamy jest żel proktologiczny Procto-Zac. Łagodzi on uczucie swędzenia, pieczenia oraz ból w okolicach odbytu. Dzięki formule Tri-Solve tworzy na powierzchni śluzówki niewidoczną powłokę, która działa nawilżająco, przywraca elastyczność śluzówki oraz chroni ją przed kontaktem z czynnikami podrażniającymi.