Profilaktyka hemoroidów - 10 zasad, które musisz stosować
Hemoroidy to dolegliwość, z którą boryka się wiele osób na całym świecie. Szacuje się, że co piąty dorosły człowiek ma problemy z hemoroidami. Jest to choroba, która może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Poniżej przedstawiamy 10 zasad, które warto stosować, aby zapobiec pojawianiu się tej choroby.
Zaparcia a hemoroidy
Zaparcia są jednym z głównych czynników powodujących hemoroidy. Dlatego tak ważne jest dbanie o regularne wypróżnianie. Jeśli masz problemy z zaparciami, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie leki. Zwróć także uwagę na to, co zjadasz, bo mogą być one spowodowane niedoborami błonnika.
Spożywanie błonnika a hemoroidy
Błonnik to substancja, która przyspiesza trawienie i zapobiega zaparciom. Dlatego warto spożywać produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona. Jeśli borykasz się z rzadkimi wypróżnieniami, koniecznie przyjrzyj się swojej diecie pod tym kątem. A jeśli o błonniku mowa, to…
Sięgnij po Lactinova Błonnik!
Lactinova błonnik to innowacyjny produkt, który zawiera naturalny rozpuszczalny błonnik z laktoferyną LF95. Jest to połączenie rozpuszczalnego błonnika akacjowego Fibregum, laktoferyny LF95 oraz witaminy C. Lactinova błonnik nie tylko przyspiesza trawienie i zapobiega zaparciom, ale także sprawi, że mniej zjesz w ciągu dnia, bo wypełni Twój żołądek.
Woda a żylaki odbytu
Woda jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego trawienia. Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie, aby zapobiegać zaparciom i pobudzić jelita do pracy.
Regularna aktywność fizyczna to podstawa zdrowego życia
Brak ruchu jest jednym z czynników, które prowadzą do zaparć i powstawania hemoroidów. Dlatego tak ważne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej, która pobudzi trawienie i poprawi krążenie krwi. Nie muszą to być wymyślne ćwiczenia. Spacery czy rozciąganie przy wieczornym serialu absolutnie wystarczą.
Regularne wizyty u proktologa – nie ma w nich nic wstydliwego!
Regularne wizyty u proktologa pomogą w wykryciu choroby we wczesnym stadium. Proktolog zleci odpowiednie badania i dobierze najlepsze leczenie w przypadku wystąpienia choroby.
Unikanie długotrwałego siedzenia
Długotrwałe siedzenie jest jednym z czynników, które prowadzą do powstawania hemoroidów. Dlatego, jeśli musisz siedzieć przez długi czas, zrób kilka przerw i wykonaj kilka prostych ćwiczeń, aby pobudzić krążenie krwi.
Unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów
Podnoszenie ciężkich przedmiotów może prowadzić do nacisku na odbytnicę i zwiększenia tym samym ryzyka powstawania hemoroidów. Dlatego unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, a jeśli musisz, upewnij się, że robisz to prawidłowo, uginając kolana i unikając nagłych ruchów.
Dbanie o higienę osobistą
Właściwa higiena osobista jest kluczowa dla zapobiegania hemoroidom. Po każdym wypróżnieniu dokładnie umyj okolice odbytu, używając łagodnego mydła i ciepłej wody. Unikaj również zbyt intensywnego mycia, które może podrażnić delikatną skórę w okolicy odbytu.
Porzucenie używek
Używki takie jak alkohol czy papierosy negatywnie wpływają nie tylko na mikroflorę jelitową i mogą powodować zaparcia, ale też na samopoczucie. Odstaw je nie tyle w ramach profilaktyki hemoroidalnej, co profilaktyki zdrowotnej w ogóle!
Hemoroidy to choroba, która dotyka wielu osób, ale można jej zapobiec, stosując proste zasady profilaktyki. Dbaj o regularne wypróżnianie, spożywaj produkty bogate w błonnik, pij dużo wody, uprawiaj regularną aktywność fizyczną i unikaj długotrwałego siedzenia. Pamiętaj również o regularnych wizytach u proktologa oraz właściwej higienie osobistej. Dzięki tym zasadom możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości i cieszyć się zdrowiem.